SP: Brigádujúci študenti môžu zamestnávateľa požiadať o odvodovú úľavu

  • Jún 20, 2024

brigádnici1.jpg 

        Bratislava 20. júna (TASR) - Pokiaľ študenti so zamestnávateľom uzavrú dohodu o brigádnickej práci študentov, majú právo uplatniť si odvodovú odpočítateľnú položku. Táto odvodová úľava predstavuje 200 eur za kalendárny mesiac. Informoval o tom vo štvrtok hovorca Sociálnej poisťovne (SP) Martin Kontúr.
        Brigádujúci študenti si uplatnením odvodovej úľavy podľa SP môžu znížiť vymeriavací základ na platenie poistného na dôchodkové sporenie. "Z výplaty im tak zostane v peňaženke viac. O určenie dohody na účely uplatnenia odvodovej odpočítateľnej položky môžu požiadať v jednom kalendárnom mesiaci len u jedného zamestnávateľa a len na jednu dohodu o brigádnickej práci študentov," uviedol Kontúr.
        Odvodová úľava predstavuje 200 eur za kalendárny mesiac. SP objasnila, že ak má brigádujúci študent vymeriavací základ na základe určenej dohody nižší ako 200 eur za mesiac, odvodová úľava je v sume tohto vymeriavacieho základu. Pokiaľ je jeho vymeriavací základ vyšší ako 200 eur, platí poistné na dôchodkové poistenie z vymeriavacieho základu, ktorý sa určí ako rozdiel medzi mesačným príjmom alebo priemerným mesačným príjmom a sumou 200 eur.
        Brigádnici môžu podľa SP zarobiť toľko, na akej sume sa dohodnú so zamestnávateľom alebo viacerými zamestnávateľmi. "SP výšku príjmu z brigád neobmedzuje. Obmedzená je len výška odvodovej úľavy na sumu 200 eur mesačne, pričom v jednom kalendárnom mesiaci si ju študent môže uplatniť len na jednu dohodu o brigádnickej práci študentov," upozornila.
        Pri platení poistného za zamestnávateľa na účely úrazového a garančného poistenia sa odvodovo odpočítateľná položka v sume 200 eur neodpočítava. Tlačivo pre zamestnávateľa, prostredníctvom ktorého písomne informujú zamestnávateľa o uplatnení tejto úľavy, je uverejnený na webovej stránke SP.

 

 Späť

Najčítanejšie správy