Frankfurt nad Mohanom 9. decembra (TASR) - Slabá nemecká ekonomika zmierňuje nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily v krajine, na ktorý sa v predchádzajúcich rokoch sťažovalo veľa firiem. Vyplýva to z prieskumu štátnej rozvojovej banky KfW a inštitútu Ifo. TASR o tom informuje na základe správy DPA.
Uvoľňovanie napätia na trhu práce nie je výsledkom veľkého množstva dostupných kvalifikovaných pracovníkov, ale skôr spomalenia náboru zo strany firiem v čase ekonomickej stagnácie v Nemecku, zistil prieskum.
Podľa prieskumu začiatkom 4. štvrťroka 2024 sa na nedostatok kvalifikovaných zamestnancov sťažovalo 32 % z približne 9000 opýtaných spoločností. To predstavuje pokles o tri percentuálne body v porovnaní so situáciou na začiatku apríla.
Na ilustráciu, na jeseň 2022 až 45,7 % opýtaných firiem uviedlo, že ich brzdí nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily.
Najväčší pokles dopytu po kvalifikovaných pracovníkoch vykázali firmy v nemeckom priemysle, ktoré čelia slabšiemu predaju aj poklesu objednávok.
V sektore služieb je však situácia naďalej napätá, pričom v niektorých oblastiach nie sú k dispozícii takmer žiadni kvalifikovaní uchádzači, zistil prieskum.
Napríklad tri zo štyroch audítorských spoločností a viac ako jedna z dvoch autobusových spoločností sa sťažovali na nedostatok zamestnancov.
Martin Müller, expert na trh práce v KfW, však upozornil, že nedostatok kvalifikovaných pracovníkov je stále brzdou rastu pre značný počet firiem.
"V nasledujúcich rokoch sa nedostatok kvalifikovaných pracovníkov opäť zintenzívni, keď sa zlepší ekonomická situácia a viac silných ročníkov dosiahne dôchodkový vek," povedal Müller.
Dodal, že sa budú musieť odstrániť všetky prekážky, aby sa zastavil nedostatok zamestnancov.