Grafton: Najžiadanejší sú absolventi škôl s praxou a ovládaním nových technológií

  • Február 5, 2025

 7bcf82fc-4d3a-4a49-ab0a-eab958d78078.jpg

Bratislava 3. februára (TASR) - Najväčší dopyt je po absolventoch škôl s praxou, znalosťou angličtiny a iných cudzích jazykov či ovládaním nových technológií. Viac než polovica absolventov vysokých škôl a takmer dve tretiny stredoškolákov sa však vo svojom vyštudovanom odbore neuplatnia. Dôvodov je podľa odborníkov z personálnej agentúry Grafton viacero, najmä nesúlad medzi požiadavkami a ponukou zamestnávateľov a zručnosťami i predstavami kandidátov.
"Vysoká škola už nie je až takou veľkou výhodou. Dôležitým predpokladom pre uplatnenie v praxi sú dnes pracovné zručnosti, získané popri škole. Čím viac pracovných skúseností, tým lepšie, či už ide o čiastočné úväzky, dlhodobé brigády, alebo pracovno-cestovateľské pobyty v zahraničí," upresnila Veronika Širocká z personálnej agentúry. Viaceré firmy ponúkajú v súčasnosti študentom aj možnosť praxe alebo stáže popri štúdiu, pričom ich po skončení školy môžu zamestnať aj na trvalý pracovný pomer.
Ďalšou požiadavkou zamestnávateľov je aj schopnosť absolventov pracovať s novými technológiami, ktoré zahŕňajú umelú inteligenciu, automatizáciu či kybernetickú bezpečnosť. Jednou z najžiadanejších zručností je tiež ovládanie cudzích jazykov. Okrem angličtiny je veľmi žiadaná aj nemčina či ďalšie jazyky.
Odborníci zhodnotili, že uchádzači o zamestnanie majú tiež prehnané platové očakávania či slabú motiváciu, keďže mnohí z nich si nie sú istí či chcú pracovať v odbore, ktorý vyštudovali. Najväčší dopyt je na trhu práce po absolventoch technických a ekonomických škôl. Medzi najžiadanejšie patria technické a IT pozície, ale aj ekonomické a finančné profesie, ako sú účtovníci, finanční analytici, daňoví špecialisti alebo audítori. Naopak, nedostatok uchádzačov je v sektore služieb, čo môže byť spôsobené napríklad neatraktívnymi pracovnými podmienkami a mzdovým ohodnotením.
Absolventi škôl si tiež podľa odborníkov neboja vypýtať väčší plat, čo však nevedia zamestnávatelia vždy splniť, preto ich lákajú na nefinančné benefity, ako je pružná pracovná doba, možnosť práce z domu, príspevky na vzdelávanie a ďalšie výhody. K najlepšie plateným absolventským pozíciám patril podľa vlaňajšieho prieskumu personálnej agentúry sektor IT a inžinieringu. Naopak, najnižšie mzdy mali vysokoškoláci pri pozícii na zákazníckej linke či v oblasti bankovníctva a finančných služieb.
"Porovnanie minuloročných nástupných miezd vysokoškolsky a stredoškolsky vzdelaných absolventov potvrdzuje konštatovanie personalistov, že vysoká škola nemusí byť na začiatku pracovnej kariéry výhodou. Napríklad vysokoškolsky vzdelaný inžinier na juniorskej pozícii zarobil minulý rok v Bratislave a Trnave mesačne 1500 až 2000 eur, čo je približne rovnako ako nástrojár alebo zámočník s výučným listom (1600 až 2000 eur), a dokonca menej než zvárač alebo automechanik v rovnakých krajoch (1500 až 2100 eur, respektíve 1800 až 2200 eur)," dodali personalisti.

 Späť

Najčítanejšie správy