Energie: Uhlíková neutralita si vyžiada zapojenie všetkých dostupných technológií

  • Máj 13, 2025

priemysel1.jpg 

        Bratislava 12. mája (TASR) - Uhlíková neutralita je výnimočne ambiciózny cieľ, ktorého naplnenie si vyžiada zapojenie všetkých dostupných technológií a hľadanie ďalších doplnkových riešení. Diskvalifikácia domácich obnoviteľných tekutých a plynných palív bude mať zásadne negatívny vplyv na potenciál Európy znižovať emisie z dopravy, a zároveň môže ohroziť konkurencieschopnosť. Upozornilo na to v pondelok Združenie pre výrobu a využitie biopalív (ZVVB) v rámci podujatia Tour d'Europe.
        „Sporným nástrojom, ktorým chce Európska únia (EÚ) zabezpečiť zásadnú redukciu emisií z dopravy, je plánovaný zákaz predaja nových vozidiel so spaľovacími motormi naprieč EÚ od roku 2035. Diskvalifikácia obnoviteľných tekutých a plynných palív môže mať negatívny vplyv na potenciál Európy znižovať emisie z dopravy, a zároveň môže ohroziť ekonomickú konkurencieschopnosť,“ priblížili odborníci.
        Na základe toho tak podľa nich vzniká urgentná potreba začať viesť odbornú diskusiu s autoritami, založenú na výpočtoch a faktoch, cieľom ktorej bude kontroverzné nedokonalosti legislatívy posunúť k reálnej uskutočniteľnosti a správnej praxi. Odborníci upozornili, že stávka na jednu vopred určenú technológiu, ktorá je stále nevyspelá a hľadá si cestu k plošnej aplikácii, zároveň spôsobuje závislosť od dovozu strategických surovín.
        Každá technológia prispievajúca k dekarbonizácii má podľa združenia isté limitácie a riziká. Práve preto je podľa nich dôležité tieto riziká kvantifikovať a na tomto základe diverzifikovať a vytvoriť priestor na rozvoj viacerých doplňujúcich sa dostupných technológií vrátane spaľovacích motorov, poháňaných uhlíkovo neutrálnymi palivami.
        „Čo robí palivá z obnoviteľných zdrojov prelomovými, je ich uhlíková bilancia, teda rovnováha medzi množstvom CO2 absorbovaného pred výrobou paliva a CO2 uvoľneného pri spaľovaní paliva v motore. Medzi uhlíkovo neutrálne palivá môžeme zaradiť napríklad biometán alebo biopalivá, ktoré sa vyrábajú z rastlín pohlcujúcich CO2 z atmosféry, alebo syntetické palivá vyrobené z uhlíka, zachyteného priamo z ovzdušia a obnoviteľnej elektriny,“ doplnil expert ZVVB Vincent Nemček.

 

 Späť

Najčítanejšie správy