Bratislava 11. júla (TASR) - Napriek tomu, že Slovensko patrí medzi globálnych lídrov v oblasti nízkouhlíkovej elektriny a jadrovej energetiky, zaostáva v digitálnej transformácii, adaptácii umelej inteligencie (AI) a prepojení medzi energetikou a dátovým sektorom. Vyplýva to z najnovšej správy inštitútu Rady slovenských exportérov (RSE) Export Analytica.
Slovensko podľa analýzy síce prevádzkuje 13 dátových centier, no digitálne zručnosti obyvateľstva sú slabé, zavádzanie nových technológií pomalé a hoci stratégie existujú, v praxi chýbajú konkrétne aplikácie aj jasné plány ich realizácie. Rastúci globálny dopyt po dátach, elektrine a výpočtovom výkone pritom robí z AI a dátových centier kľúčový faktor konkurencieschopnosti. Vysoká spotreba elektriny zo strany dátových centier zároveň otvára priestor pre krajiny s lacnou a stabilnou energiou, čo je oblasť, v ktorej Slovensko môže vyniknúť vďaka jadrovým elektrárňam, zdôraznil inštitút.
„Slovensko má výnimočnú výhodu v oblasti čistej energie, no bez zodpovedajúcich opatrení sa z neho stane len vývozca elektriny, nie inovácií. Naopak, integrovaná stratégia, ktorá by spojila energetickú politiku s digitalizáciou, by mohla zo Slovenska urobiť stredoeurópske centrum digitálnych technológií a zeleného priemyslu,“ zhodnotil Dominik Lelkes z Export Analytica.
Okrem AI a dátových centier poukazuje analýza aj na príležitosti v oblasti elektromobility, batériových technológií a smart infraštruktúry. Celá správa je dostupná na internetovej stránke inštitútu združujúceho odborníkov so zameraním na aktuálne medzinárodno-obchodné dianie, ktorí pripravujú návrhy opatrení a odborných stanovísk na aktuálne témy.