Bratislava 15. októbra (TASR) - Chov vodnej hydiny, v minulosti typický pre vidiek, sa postupne stráca v dôsledku transformácie slovenského poľnohospodárstva, ale aj života na dedinách. Deväť z desiatich husí a kačíc, ktoré si spotrebitelia kúpia, pochádza z dovozu. Len necelých 5 % sa vychová doma. Môže za to na jednej strane rozpad družstevnej veľkovýroby a spracovateľského priemyslu a na druhej strane aj nový životný štýl na vidieku. Informoval o tom vo štvrtok v Bratislave riaditeľ Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) Daniel Molnár.
„Produkcia vodnej hydiny má na slovenskom území dlhú tradíciu. Napriek tomu produkcia na Slovensku po roku 2000 neustále klesá. Pokiaľ sme v roku 2000 vyprodukovali 528 ton živých kačíc, v roku 2025 to bolo iba 182 ton kačíc, či je 34,5 % pôvodnej produkcie. Najvýraznejší pokles v chovoch kačíc bol medzi rokmi 2002 a 2011. Podiel kačíc na celkovej produkcii hydiny poklesol z 5,5 % na dnešných 0,2 %. Podiel husí je na produkcii hydiny v SR aktuálne takmer nulový. Z domácich chovov vyprodukujeme iba 5 % slovenskej spotreby vodnej hydiny,“ priblížil.
Spresnil, že počty husí klesli z 96.000 kusov na dnešných 850 kusov a počty kačíc klesli z 253.000 kusov na dnešných 32.000 kusov. Väčšie chovy kačíc sú v dnešnej dobe v SR iba tri - v Kráľovom Brode (15.000 ks), Tomášikove (10.000 ks) a v Topoľnici (3500 ks). Väčšie chovy husí už nie sú žiadne.
„V SR sa v roku 2025 vychovalo 182 ton kačíc (medziročný pokles o 32 ton, o 14,9 %). Na produkcii živej hydiny v SR má produkcia kačíc podiel iba 0,2 %,“ informoval.
Doplnil, že v rámci samozásobenia sa v slovenských domácnostiach vyprodukovalo 320 ton kačacieho masa (4,1 %) a 37 ton husacieho mäsa (0,5 %).
„V snahe zvýšiť minimálnu sebestačnosť v produkcii vodnej hydiny ÚHS zastáva názor, že chovateľom by pomohla podpora na založenie odbytových združení, aby mohli zvýšiť svoju produkciu a aby zlepšovali možnosti odbytu a získavali investície na rozvoj chovov,“ dodal riaditeľ ÚHS.
„Produkcia vodnej hydiny má na slovenskom území dlhú tradíciu. Napriek tomu produkcia na Slovensku po roku 2000 neustále klesá. Pokiaľ sme v roku 2000 vyprodukovali 528 ton živých kačíc, v roku 2025 to bolo iba 182 ton kačíc, či je 34,5 % pôvodnej produkcie. Najvýraznejší pokles v chovoch kačíc bol medzi rokmi 2002 a 2011. Podiel kačíc na celkovej produkcii hydiny poklesol z 5,5 % na dnešných 0,2 %. Podiel husí je na produkcii hydiny v SR aktuálne takmer nulový. Z domácich chovov vyprodukujeme iba 5 % slovenskej spotreby vodnej hydiny,“ priblížil.
Spresnil, že počty husí klesli z 96.000 kusov na dnešných 850 kusov a počty kačíc klesli z 253.000 kusov na dnešných 32.000 kusov. Väčšie chovy kačíc sú v dnešnej dobe v SR iba tri - v Kráľovom Brode (15.000 ks), Tomášikove (10.000 ks) a v Topoľnici (3500 ks). Väčšie chovy husí už nie sú žiadne.
„V SR sa v roku 2025 vychovalo 182 ton kačíc (medziročný pokles o 32 ton, o 14,9 %). Na produkcii živej hydiny v SR má produkcia kačíc podiel iba 0,2 %,“ informoval.
Doplnil, že v rámci samozásobenia sa v slovenských domácnostiach vyprodukovalo 320 ton kačacieho masa (4,1 %) a 37 ton husacieho mäsa (0,5 %).
„V snahe zvýšiť minimálnu sebestačnosť v produkcii vodnej hydiny ÚHS zastáva názor, že chovateľom by pomohla podpora na založenie odbytových združení, aby mohli zvýšiť svoju produkciu a aby zlepšovali možnosti odbytu a získavali investície na rozvoj chovov,“ dodal riaditeľ ÚHS.