Brexit ovplyvnil dianie na Slovensku a v celej Európe

  • Jún 27, 2016

GB.jpgBriti minulý štvrtok odhlasovali v referende odchod z Európskej únie. Pri účasti 72% voličov bol výsledok tesný, 52% za odchod proti 48% za zotrvanie v EÚ. 

Väčšina analytikov sa zhoduje, že vystúpenie Veľkej Británie z EÚ oslabí tak Britániu ako aj úniu. Británia v EÚ zväčša presadzovala liberálne hodnoty a väčšiu slobodu v podnikaní, po jej odchode tak vzrastie vplyv Francúzska a iných krajín presadzujúcich federalizáciu Európy a väčšie zásahy štátu v ekonomike.

Britský premiér David Cameron ohlásil, že odstúpi v októbri. Chce, aby rokovania o vystúpení z EÚ viedol iný líder. Niektorí politici z EÚ by ale chceli rokovania začať čo najskôr, aby skrátili obdobie neistoty na minimum. Rokovanie nebude viesť Slovensko ako predsedajúca krajina EÚ, ale Európska komisia a lídri jednotlivých krajín EÚ.

Premiér Robert Fico považuje Brexit za tvrdú realitu, ale nie tragédiu. Podľa neho by EÚ mala prestať trvať na povinných utečeneckých kvótach a na pokutách za neprijatie utečencov. Tiež by mala zmeniť iné svoje politiky, ktoré nie sú populárne. Slovensko by malo podľa neho ostať v EÚ, členstvo je pre nás výhodné. Zdôraznil tiež, že zatiaľ sa nemenia podmienky pre Slovákov pracujúcich v Británii.

Zatiaľ nie je jasné, či sa Škótsko a Severné Írsko budú chcieť osamostatniť od Veľkej Británie. Škótsku nezávislosť teraz podľa prieskumov podporuje 60% Škótov (Škóti v referende hlasovali za zotrvanie v EÚ). Škótsky parlament chce blokovať legislatívu potrebnú pre Brexit. Premiéri Severného Írska (súčasť Veľkej Británie) a Írska odmietli referendum o zjednotení.

Nacionalistické strany v mnohých krajinách EÚ začali požadovať referendá o vystúpení z únie. Na Slovensku extrémistická strana ĽSNS Mariana Kotlebu začala zbierať podpisy na referendum za vystúpenie Slovenska z EÚ. Ak vyzbiera 350.000 podpisov, referendum sa bude musieť konať. ĽSNS ako jediná parlamentná strana privítala výsledok britského referenda. Aj vládna nacionalistická strana SNS podporuje členstvo v EÚ. Podľa prieskumov 62% Slovákov členstvo krajiny v EÚ podporuje.

Trhy reagovali na neistotu spojenú s rokovaniami o vystúpení Británie z EÚ. Paneurópsky index The Stoxx Europe 600 sa v piatok prepadol o 8% a libra stratila 6% (15% za posledný rok). Klesli výnosy bezpečných aktív―výnos 10-ročných nemeckých dlhopisov klesol na záporných -0,6%. Trhy ostanú v najbližších dňoch nestabilné.


 Späť

Najčítanejšie správy