Slovenské firmy plánujú investície vo Vietname

  • Júl 18, 2016

ho-chi-minh-city-1348092_1280.jpgSlovenské firmy sa obzerajú po investičných príležitostiach vo Vietname. Spoločnosti, ktoré v krajine už sú, plánujú posilniť svoje pôsobenie.

Podľa premiéra Roberta Fica, ktorý je na návšteve krajiny, Vietnam predstavuje investičné príležitosti pre slovenských podnikateľov. S tamojšími predstaviteľmi vlády rokuje o zlepšení hospodárskej spolupráce medzi obidvoma krajinami. Eximbanka už podpísala Memorandum o porozumení s vietnamskou bankou pre investície a rozvoj BIDV.

Premiér tiež zdôraznil, že Slovensku záleží na rýchlej dohode o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Vietnamom. Európa sa podľa premiéra musí viac otvoriť.
"Musí odstraňovať prekážky obchodných a finančných vzťahov a najmä Európa musí rešpektovať, že každá krajina má vlastné právo na vlastný výber svojej cesty riadenia a spravovania vnútorných záležitostí," zdôraznil premiér.

Vo Vietname už niektoré slovenské firmy pôsobia. Spoločnosť Stroje je v krajine tri roky a zameriava sa na oblasť úspory energií. Keďže potenciál trhu počas najbližších 10 rokov je obrovský, budú sa snažiť etablovať v Hanoji. Momentálne s vládou rokujú o otvorení výrobného závodu, ktorý by mal mať približne 1000 pracovníkov.

Generálny riaditeľ spoločnosti Juraj Vašek považuje Vietnam za jednu z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich ekonomík juhovýchodnej Ázie. Zároveň však tvrdí, pre firmy nie je jednoduché sa v krajine etablovať, má tvrdé pravidlá. Nájsť kvalitných zamestnancov však nie je problém.

Okrem toho mnoho ľudí z Vietnamu, ktorí dnes podnikajú, v minulosti študovali na Slovensku a vrátili sa domov. Považujú to za prínos a takéto štúdium odporúčajú mladým Vietnamcom.

Vo Vietname hľadá zamestnancov aj softvérová firma Gratex International. Začala kooperáciu s domácou softvérovou firmou a plánuje stiahnuť na Slovensko 10 až 15 ľudí, ktorí by sa mali vyškoliť. Ako uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Jozef Kožár, vo Vietname je vysoká vzdelanostná úroveň a veľmi dlhá história v matematike. Programátori tu z hľadiska regiónu určite prevyšujú aj Indiu, Južnú Kóreu i Čínu.


 Späť

Najčítanejšie správy