Kalendár podujatí

Pozvánka na vernisáž výstavy diel Marca Gerbiho pod názvom "Fragile"

909
28 Jún2022 OD 17:00
DO 18:00

 


Srdečne Vás pozývame na vernisáž výstavy Marca Gerbiho s názvom “Fragile”

KEDY: utorok 28.6.2022 o 17:00 hod.

KDE: Taliansko-Slovenská obchodná komora, Michalská 7, Bratislava

Potvrdenie účasti zasielajte prosím na adresu szabova@camitslovakia

Výstava pozostáva z diel realizovaných za ostatných 10 rokov a bude prístupná do decembra 2022 počas otváracích hodín na základe rezervácie.

Na výstave nájdeme diela realizované v posledných rokoch, v ktorých sa okrem tém, ktoré sú Gerbimu blízke - ako sú dejiny umenia, reklama a masová komunikácia - objavujú aj nové prvky zo street artu.

Vystavené diela predstavujú svet internetu, reklamy, ktorý tvoria efemérne veci, slogany, falošná dokonalosť, svet, ktorý hľadá konsenzus, peniaze alebo jednoducho lajky na sociálnych sieťach; prázdnotu moderného človeka vypĺňajú módne trendy, ktoré rýchlo pominú, tovar, ktorý je často zbytočný.

Útržky novín, ktoré Gerbi vrství na obrazy, sú spojené s jeho krajinou pôvodu, Talianskom, a odkazujú aj na futurizmus; sám Depero, jeden z hlavných predstaviteľov tohto hnutia, povedal, že umenie zajtrajška bude reklama, a táto vízia bola prorocká, pretože mnoho umelcov sa vydalo týmto smerom.
Sám Gerbi citlivo spája umenie a reklamu, pričom sa odvoláva na vizuálnu poéziu, taliansky pop-art a novorealizmus.
Keďže už viac rokov žije na Slovensku, osvojil si aj skúsenosti umelcov z tejto časti Európy, ako sú Jiří Kolár alebo Karel Trinkewitz.
Názov výstavy je "Fragile", čo je, ako vysvetľuje autor, slovo vytlačené na fragmente obalu vloženom do obrazu, ktorý dobre symbolizuje stav človeka v tomto období podmienenom pandémiou a novým vojnovým konfliktom.

Gerbiho diela boli za posledných 20 rokov vystavené v Ríme, Prahe, Varšave, Budapešti, Krakove, Stuttgarte, Viedni, Bratislave, Turku, Bruseli, Kodani, Sofii a dostali sa do významných zbierok, ako je napríklad Nadácia Benetton v Trevise, Nadácia Berardelli v Brescii, Cavelliniho archív v Brescii, Múzeum Carale v Ivrei, banka Monte dei Paschi v Bruseli, Museo Ideale Leonardo da Vinci vo Vinci, Múzeum sakrálneho umenia San Domenico v Prate a Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.