zo Slovenska, štyria z Rakúska a jeden z Maďarska, zaväzuje prihraničné obce realizovať spoločné aktivity na podporu cestovného ruchu, kultúry a tradícií národnostných menšín žijúcich v regióne.
„Projekt REPA nie je projekt na jedno použitie, ale je to odrazový mostík pre ďalšie aktivity a väčšie rozvojové projekty, ktoré sa nedajú riešiť na úrovni jednotlivých obcí, ale obce z pohraničných regiónov sa musia spojiť,“ uviedol Pálfi s tým, že ukážkový príklad sú cyklotrasy.
Dobrým príkladom je výstavba cyklistických trás.
Memorandum o spolupráci REPA podpísali starostovia bratislavských mestských častí Jarovce, Rusovce, Čunovo, Dúbravka, Devínska Nová Ves, starosta Chorvátskeho Grobu, rakúskeho Pardnorfu, Neudorfu, Pamy a maďarskej Bezenye.
„Potenciál nášho regiónu je veľký, preto veríme, že projekt oživí aktivity v oblasti cestovného ruchu a propagácie kultúrnych tradícií,“ uviedol starosta Jaroviec Pavel Škodler. Zástupcovia obcí zdôraznili najmä význam cezhraničného aspektu oboch uskutočnených podujatí.
„Máme záujem na tom, aby projekt REPA bol odrazovým mostíkom ku zintenzívnenej spolupráci slovenských, rakúskych a maďarských obcí, ktorú sú v pohraničnej oblasti,“ uviedla starostka Čunova Gabriela Ferenčáková.
Súčasťou projektu boli semináre v Jarovciach a Čunove, ktoré vytvorili platformu aj pre zástupcov národnostných menšín žijúcich v prihraničnom regióne, ktoré zastupovala predovšetkým chorvátska menšina.
Zdroj: www.spectator.sk