V oblasti Megoňiek sa až do osemdesiatych rokov 20. storočia ťažil kameň. Niektorí si myslia, že gule majú na rováši dávne civilizácie, prípadne mimozemšťania. Iní zasa hovoria, že sú výsledkom guľovitej odlučnosti horniny, spôsobenej zvetrávaním. Táto hypotéza sa opiera o výskum puknutých alebo rozlomených exemplárov. Tak či onak, gule z Megoniek sú stále lákadlom pre mnohých návštevníkov Kysúc.
Čadčianskej radnici sa spolu s partnermi podarilo definitívne uspieť s európskym projektom, vďaka ktorému obnovia v Milošovej celý úsek hlavnej cesty ako súčasť novej cyklotrasy. Spolu so Žilinským samosprávnym krajom a partnermi z Čiech sa mesto uchádzalo o podporu viac ako miliónovej dotácie. Cieľom je využiť a zveľadiť prírodné krásy spomínanej geolokality Megoňky a vytvoriť viac ako osem kilometrov dlhú náučnú cyklotrasu.
Tá povedie cez dva samosprávne celky - Moravskosliezský a Žilinský kraj. Na slovenskej strane vznikne takzvané múzeum v prírode. V časti Megoňky umiestnia smetné koše, lavičky či stojan na bicykle. Pribudne aj šesť informačných tabúľ s historickými fotografiami a informáciami o nálezoch. Súčasťou expozície bude multifunkčné pódium, ktoré využijú na náučno – prezentačné aktivity.
Z projektu sa môžu okrem nadšencov cykloturistiky tešiť aj obyvatelia Milošovej. V rámci investícii im obnovia hlavnú komunikáciu až po konečnú zastávku SAD dlhú viac ako 1,5 km. Projekt takisto počíta v tomto území s obnovou 260 metrov dlhej cesty z otočne pre autobusy do kameňolomu Megoňky.
Nevšedné gule možno obdivovať aj v Klokočove. Niekoľko ich leží v skalnom defilé Klokočovské skálie pri osade Hrubý Buk. Jedna s priemerom 55 centimetrov slúži na rázcestí v obci ako pätník.
Podobné gule sa našlu na pobreží Nového Zélandu - Moeraki Boulders, v Mexiku (Kamenné gule z Mexika), ale aj v Austrálii - Diablove guľky (Devil´s Marbles) či na Kostarike (Heavenly Balls).