Poklad pri Lučivnej, archeológovia objavili stovky mincí zo 17. a 18. storočia

  • Október 17, 2017

archaeology-656742_1920.jpg Archeológom sa v podtatranskej obci Lučivná podarilo objaviť poklad, vykopali tam malý hlinený džbán s 870 kusmi strieborných mincí.

„Máme vyčistené asi dve tretiny mincí, zatiaľ najstaršia je z roku 1665 a najmladšia z roku 1733. Dominujú razby uhorské, ale sú tam aj sliezske, tirolské, dolnorakúske, moravské či razby olomoucského arcibiskupstva,“ povedal archeológ z pracoviska Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Spišskej Novej Vsi Marián Soják.

V Lučivnej robia archeológovia výskum systematicky, v minulosti tam podľa Sojáka našli ojedinelé novoveké nálezy. „Sem-tam sa objavila nejaká novoveká minca, ostroha, odznaky, toto však bolo pre nás veľké prekvapenie,“ uviedol Soják.

Poklad sa podarilo objaviť v západnej časti katastra. „Bol zakopaný na hrebeni nad jaskyňami, ktoré sa tam nachádzajú, asi 15 metrov od skupiny skál. Dotyčný vedel, kam to zakopať, aby sa k tomu mohol raz vrátiť, no už sa nevrátil,“ poznamenal archeológ. Podľa neho je len ťažké povedať, za akých okolností tam poklad zakopal. „Možno mince dotyčný ukryl pre nejaké nepokoje, možno ho prepadli na známej poštovej ceste, ktorá prechádzala obcou,“ nazdáva sa.

Podľa Sojáka bol majiteľom mincí človek stredne zámožný, skôr z nižšej strednej vrstvy.
„Nie sú to veľké nominálne jednotky, skôr nižšie, najvyššia hodnota je 15 grajciarov Leopolda I. Medzi striebornými mincami sa nachádza jedna medená, banský znak zo Španej doliny, ten je veľmi vzácny,“ doplnil.


Zdroj: www.spis.korzar.sme.sk

 Späť

Najčítanejšie správy