Zlato: posledná šanca predtým, ako stúpnu ceny?

  • Február 27, 2019

Gold.jpg Banka pre medzinárodné zúčtovanie so sídlom v Bazileji, ktorá zohráva kľúčovú úlohu vo svetovom menovom systéme, ohlásila na 29. marec historický okamih:

oživenie zlatého štandardu (tzv. Gold Standard) v bankovom svete. Je zaujímavé, že tento dátum sa zhoduje s termínom Brexitu. Aspoň zatiaľ. Zostaňme pri tejto téme a pozrime sa na to, čo znamená bankový zlatý štandard.
Zlato v portfóliu obchodných a komerčných bánk sa čoskoro stane „Cash Equivalent“, t.j. ekvivalentom hotovosti a „risk free“ (s tzv. nulovým rizikom). Niektorí odborníci to nazvali „re-monetizáciou zlata“. Fyzické zlato – vo forme tehličiek, teda nie papierové zlato – budú regulátori znova vnímať ako ekvivalent meny z hľadiska zabezpečenia majetku, čím sa eliminuje povinnosť vyvážiť jeho riziko za účelom absorpcie kapitálu. Zlatu bude teda pripísaný status, ktorý je v súčasnosti v bankových súvahách priznaný štátnym dlhopisom emitovaným vládou. V roku 2018 menové orgány najväčších štátov, na čele s Čínou a Ruskom, nakúpili vyše 600 ton zlatých tehličiek. Ide o najvyššie číslo od roku 1971. Dalo sa očakávať, že sa cena tohto žltého kovu rapídne zvýši, avšak minulý rok zaznamenala negatívny vývoj na ročnej úrovni -7%. Môže sa za to papierové zlato, ktoré na rozdiel od toho fyzického bolo aktérom pri veľkých predajných transakciách, pri ktorých boli investori nútení likvidovať svoje pozície, aby obmedzili veľké straty pri obchodovaní s futuritami. Tým sa spustila špirála, ktorá umožnila centrálnym bankám nakúpiť fyzické zlato s výraznou zľavou. Ťažko povedať, či sa tento „trend“ po 29. marci zmení. Je však isté, že sme svedkami významného momentu pre tento vzácny kov, ktorý čaká zásadný obrat v porovnaní s demonetizáciou z čias amerického prezidenta Nixona.


 Späť

Najčítanejšie správy