Zákaz používania zahraničných ŠPZ v Taliansku

  • Júl 4, 2019
Prenajom auta taliansko.jpg Žijete alebo dlhodobo pracujete v Taliansku? Vlastníte auto? Poznáte v tom prípade zákon „Decreto Sicurezza“, DL č. 113/2018?
Od 4.12.2018 je v Taliansku platný nový zákon, ktorý okrem iného upravuje spôsob jazdenia áut  so zahraničnými ŠPZ na území Talianska. Podľa tohto zákona Slováci, ktorí majú povolený/registrovaný pobyt a jazdia autami so slovenskými ŠPZ, sú povinní takéto auto dať zaregistrovať v Taliansku a požiadať o vydanie talianskych ŠPZ.

Čo sa stane, ak tak neurobíte?

Podmienky sú jednoduché - ak to nestihnete v lehote 60 dní od registrácie pobytu, resp. dovozu auta, môže Vám byť udelená pokuta od 712 € do 2848 €, v horších prípadoch môže byť auto zadržané alebo odobraté.

Aká je však realita a čo to skutočne znamená pre Vás?

V prípade prepisu ŠPZ  Vám vzniknú náklady:

●    v rámci samotného prepisu ŠPZ
●    vyššie havarijné a zákonné poistenie
●    strata času
●    náklady na PHM počas vybavovania
●    V prípade, že sa neskôr rozhodnete ukončiť svoje pôsobenie v Taliansku a vrátite sa na Slovensko, tak vás opätovne čakajú náklady spojené s prepisom ŠPZ.

Sú to pre Vás zbytočné problémy, nad ktorými rozmýšľate? Sú možnosti ako si život s týmto zákonom zjednodušiť tak, aby ste si nemuseli auto registrovať v Taliansku. Výnimku tohto zákona tvoria autá, ktoré sú vlastníctvom spoločnosti, ktorá má sídlo v inom členskom štáte EÚ.

Ak ste Slovák žijúci v Taliansku, tak v praxi to pre vás znamená 2 alternatívy. Buď si zoberiete auto na operatívny leasing zo zahraničia alebo ak nie ste podnikatelia, tak máte možnosť dlhodobého prenájmu cez vybrané autopožičovne. V týchto prípadoch je možné jazdiť v Taliansku aj napriek tomu, že auto, na ktorom jazdíte, má zahraničnú ŠPZ.

Jednou z takýchto autopožičovní je aj RAI Internacional, ktorá poskytuje dlhodobý prenájom áut a operatívny leasing, ale v prípade kratších návštev vám vedia poskytnúť krátkodobý prenájom áut. V prípade dlhodobých prenájmov sa rozprávame o cenovo zvýhodnených tarifách, ktoré sa v konečnom dôsledku oplatia viac ako keby ste auto vlastnili.

V prípade záujmu Vám radi poskytneme bližšie informácie.

 Späť

Najčítanejšie správy