Obchodný register sa zbaví neaktívnych firiem, bezplatne

  • Január 23, 2020

business-1031754_960_720.jpgBezplatná likvidácia sa týka firiem so základným imaním v slovenských korunách či firiem bez účtovných závierok.

Podnikatelia, ktorých firma je neaktívna, môžu ušetriť. Rezort spravodlivosti (MS) plánuje od októbra t.r. vyčistiť obchodný register od takýchto firiem. Ide zhruba o tretinu z celkového počtu 300.000 spoločností.
Dobrovoľná likvidácia firiem je pritom časovo aj finančne náročná a štát ju vykoná bezplatne. Skôr ako ministerstvo začne odstraňovať z registra vybrané firmy, zverejní ich zoznam. Ide o firmy, ktoré majú stále základné imanie v korunách, firmy bez účtových závierok a pod. Aby mohla byť firma zlikvidovaná bezplatne, nemôže mať majetok a dlhy.
Pokiaľ ide o daňové raje, najobľúbenejšou destináciou sú USA (1.228 firiem) pred Holandskom. Vyplýva to z údajov firmy Biznode. Na konci minulého roka mali v daňových rajoch sídlo majitelia 4.996 slovenských firiem, čo je medziročný rast o 115. Najväčší odlev vlani evidoval Cyprus (-40 firiem) a Seychelská republika (-29).

Zdroj: etrend.sk, sme.sk

 Späť