Koronavírus: aktualizácia piatok 20. marca

  • Marec 20, 2020

rtNd.20_03_coronavirus_jpg.jpgNa Slovensku je momentálne 123 prípadov Covid-19. Vláda chystá ďalšie kroky.

Včera pribudlo 19 nových prípadov Covid-19 a spolu je ich 123. Celkový počet negatívnych testov je 2.316. Školy zrejme ostanú zatvorené aj po 30. marci, myslí si nový minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Rozhodnutie zatiaľ nepadlo, podľa Igora Matoviča ale na 99% zostanú deti do Veľkej noci doma. „Ak nebudú nové prípady 1-2 denne, tak dovtedy budú školy zatvorené," dodal. Vláda zakázala súkromným laboratóriám predávať testy na Covid-19.

Tento týždeň ich začala poskytovať spoločnosť Alpha Medical za 30 €, musí ale prestať a poskytnúť všetky svoje kapacity štátu. Štát stále robí testy len ľuďom, ktorí majú teplotu a iné príznaky koronavírusu a denne vykoná do 270 testov (kapacitu má na 600 testov). Odborníci pritom odporúčajú testovať oveľa masovejšie. Nová vláda túto stratégiu zmení, podľa Igora Matoviča by sme mali masívne testovať.

V žilinskom kraji bolo včera zatvorených 120 zo 450 ambulancií lekárov, boli na PN alebo ošetrovali dieťa. Župa VÚC požiadala políciu, aby skontrolovala, či sú otvorené aspoň zvyšné ambulancie.

Slovensko má z existujúcich eurofondov k dispozícii 527 mil. € na sanovanie škôd súvisiacich s epidémiou. Vypísanie výziev na podporu malých podnikov či zdravotníctva ale bude trvať niekoľko týždňov, uviedol odchádzajúci vicepremiér Richard Raši. Európska komisia zároveň umožní členským štátom presúvať 8% z jednotlivých programov bez schvaľovacieho procesu. EK tiež vyčlenila pre Slovensko 2,5 mld € z nového programu pomoci.

Vláda zvažuje pomoc poisťovniam, napr. zrušenie odvodu v regulovaných odvetviach a 8% dane z neživotného poistenia. Rozhodnutie bude na novej vláde.

Na Slovensko včera z Číny prišiel milión rúšok a stotisíc rýchlotestov na koronavírus. Dnes príde zdravotnícky materiál z Turecka a Slovensko tak bude zásobené na niekoľko dní až týždňov. Na nedostatok rúšok sa sťažujú napr. obchody. Skupina Penta poskytne 15 mil. € na nákup ochranných pomôcok a testov, v súčinnosti s krízovým štábom.

Čisté predaje slovenských správcovských spoločností sú za posledné tri týždne prepadu akciových trhov stále kladné, uviedla ich asociácia. Väčšina investorov svoje vklady nevyberá a naopak menšia časť už využíva nízke ceny na investície.

Zdroj: openiazoch.sk, sme.sk, dennikN.sk

Foto: ilfattoquotidiano.it

 Späť