Koronavírus, 100 firiem požiadalo o odklad splátok úverov

  • Marec 24, 2020

52220.jpgPočas karantény stúpajú výdavky na potraviny a výdavky v eshopoch.
V pondelok 23. marca pribudlo na Slovensku 19 prípadov Covid-19 a Slovensko je stále bez obetí na životoch. Vláda zriadila nový Krízový štáb, v ktorom je vedec Robert Mistrík, manažér Peter Škodný a lekári Peter Visolajský a Vladimír Krčméry. Igor Matovič chce zvýšiť počet testov na 3.000 denne, 10-násobok súčasného stavu.

Štátna banka SZRB už dostala žiadosti od asi 100 firiem o odklad splátok úverov, 40 žiadostí už schválila. Na preklenovacie úvery pre malé firmy v problémoch chce dať desiatky miliónov.

Internetový predajca Alza.sk plánuje do týždňa spustiť predaj trvanlivých potravín. V Čechách ich už ponúka. V uplynulých dňoch spustili predaj potravinových balíčkov aj Bistro.sk a taxi Bolt.

Realitná únia očakáva prudký pokles dopytu po bytoch a domoch a prosí realitné inzertné portály o zníženie cien inzercie.

Slovenská komora exekútorov odporúča exekútorom dočasne zastaviť konanie dražieb. Exekútorské úrady sú zatvorené od 16. marca.

Klienti SLSP počas karantény (5.-18. marca) zvýšili výdavky na potraviny o 6% a výdavky v eshopoch o 3% v porovnaní s dvoma týždňami pred karanténou, ukazujú dáta banky. Slováci si počas karantény začali viac objednávať jedlo z reštaurácií a fast-foodov (+12%).

Skupina Eco-Investment (Milan Fiľo) daruje na boj s epidémiou tovar za 3 mil. €. Nemocniciam daruje papierovú hygienu a kancelársky papier, ale aj mäsové výrobky.

Tatra banka predikuje na tento rok 6% prepad HDP. Po súčasnom zastavení ekonomiky očakáva už v druhom polroku t.r. prudké ekonomické oživenie.

Akciový index S&P 500 stratil 30% zo svojho maxima najrýchlejšie v histórii, za 22 dní. Súčasný prepad tak rýchlosťou prekonal aj rok 1929. Index klesal aj včera, o 2,9%. Európske akcie včera klesli o 2,5%. Cena ropy včera naopak získala 3,6%.

Zdroj: etrend.sk, dennikN.sk, zive.sk, openiazoch.sk, etrend.sk, dennikn, teraz.sk, dennikn, bloomberg, bloomberg, bloomberg

Foto: banky.sk


 Späť