Koronavírus, aktualizácia utorok 5. máj 2020. Čo sa otvára od stredy?

  • Máj 5, 2020

covid.jpgVčera bolo urobených vyše 2000 testov a pribudlo 8 prípadov Covid-19.

V pondelok 4. mája pribudlo na Slovensku 8 prípadov ochorenia Covid-19. Vyliečilo sa 98 ľudí a nebolo zaregistrované žiadne úmrtie. Bolo otestovaných 2060 osôb. Celkový počet pozitívnych prípadov je 1421. Počet vyliečených je 741 a počet obetí ostáva na úrovni 25.

Vďaka nízkemu počtu nakazených bude od stredy pokračovať otvorenie ekonomiky 2. aj 3. fázou pôvodného plánu.

Čo sa zajtra otvára?

UBYTOVANIE
- krátkodobé
- jedlo na izbu
- s WC a kúpeľňou
- bez iných služieb
- po odchode hosťa izba 24 hod. voľná

KADERNÍCTVA, HOLIČSTVÁ, PEDIKÚRY A MANIKÚRY, KOZMETIKA A SOLÁRIÁ
- podľa podmienok

VONKAJŠIE TURISTICKÉ ATRAKCIE

TAXI SLUŽBA (podľa podmienok)

BOHOSLUŽBY (podľa podmienok)

SVADBY (podľa podmienok)

OBCHODY A SLUŽBY
- dezinfekcia rúk
- 25 m2 na zákazníka
- 2 metrové odstupy

VEREJNÉ STRAVOVANIE
- vonkajšie „terasy“
- okraje stolov 2 m od seba, dezinfekcia dotykových plôch po každom zákazníkovi
- max 2 ľudia pri stole, alebo rodičia s deťmi
- WC – dezinfekcia, jednorazové utierky, atď

REHABILTAČNÉ SLUŽBY
- len suché procedúry

MÚZEÁ, GALÉRIE, KNIŽNICE A VÝSTAVNÉ SIENE (podľa podmienok)

Termín štvrtej fázy (obchodné centrá, kiná, reštaurácie, hromadné kultúrne a športové podujatia a školy) nebol určený, najskôr bude o dva týždne.
Možné je aj postupné otváranie škôl - podľa veku detí a zamestnania ich rodičov (prednosť by mali deti zdravotníkov, učiteľov a policajtov). Česko, Rakúsko, Nemecko a Dánsko už školy postupne otvárajú.
UniCredit Bank je po SLSP, VÚB a BKS Bank štvrtou bankou, ktorá podpísala zmluvu so Slovak Investment Holdingom a bude poskytovať úvery pre malé a stredné podniky so štátnou zárukou.
Slováci sa stále vyskytujú v práci o 40% menej ako pred pandémiou, ukazujú údaje Google. V polovici marca pokles kulminoval na úrovni 50%. Slováci pritom prestali chodiť do práce rýchlejšie než zvyšok V4, čo zrejme pomohlo spomaliť šírenie vírusu. Najmenej sa chodí do práce v Bratislave, koncentruje sa tu viac kancelárskej práce, ktorú je možné vykonávať aj z domu.
Firmy v marci a apríli nahlásili hromadné prepúšťanie 5.384 ľudí, pričom v rovnakom období vlaňajška iba 200. Všetci nemusia byť prepustení, štát už sľúbil pomoc pre PPS Detva (chce prepustiť 700 ľudí) a Nexis Fibers (400) už obnovil výrobu. Stovky ľudí chcú prepúšťať aj výrobca svetiel do áut ZKW (450) a výrobca kabeliek Howe (400).
Zákaz komerčných letov z iných štátov na Slovensko je predĺžený do 14. mája. Zatiaľ nie je jasné, kedy sa lety obnovia. Nákladné a repatriačné lety naďalej môžu fungovať.
Niektoré kúpele obnovujú činnosť. Kúpele Piešťany a Bojnice začali s prevádzkou 4. mája, Bardejov a Lúčky spustia prevádzku 11. a 12. mája, v Nimnici 18. mája a Rajecké Teplice rozmýšľajú o konci mesiaca. Zatiaľ nebudú ponúkať plnú kapacitu.

Zdroj: pravda.sk, aktuality.sk, webnoviny.sk, dennikn.sk, dennikn.sk, mindop.sk, trend.sk

Foto: tuttoggi.info


 Späť

Najčítanejšie správy