Koronavírus, aktualizácia pondelok 25. máj 2020

  • Máj 25, 2020

 emergenza_covid19-FASE2.jpgSlovensko zaregistrovalo v nedeľu len 2 nové prípady Covid-19.

 V nedeľu 24. mája pribudli na Slovensku iba 2 nové prípady Covid-19, vyliečilo sa 6 ľudí a nikto nezomrel. Bolo otestovaných 645 ľudí. Celkový počet pozitívnych prípadov je doteraz 1511, počet vyliečených stúpol na 1307 a počet obetí ostáva nezmenený (28).

Vláda v sobotu večer spustila aplikáciu na domácu karanténu, zatiaľ iba pre Android smartfóny. Ľudia, ktorí uverili sľubu vlády spustiť apku v piatok poobede, blokovali v piatok hranice. Apku môžu využiť aj ľudia v štátnej karanténe a stráviť zvyšok karantény doma. Vláda stále čaká, kým apku schváli Apple.

Únia fitnescentier potvrdila, že bude dnes ráno blokovať diaľnicu D1 pri Triblavine, aby prinútila vládu povoliť otvorenie posilňovní. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) sľúbil otvorenie fitnescentier od tejto, príp. budúcej stredy. Tiež varoval, že vláda schváli legislatívu, podľa ktorej bude blokáda diaľnice trestným činom.

Podľa Zväzu automobilového priemyslu výroba áut na Slovensku tento rok klesne o 30% z vlaňajších 1,1 mil. vozidiel. Pôvodný plán bol rast produkcie o 50.000 áut.

Výrobca svetiel pre autá, rakúsky ZKW, pokračuje v prepúšťaní. V jeho závode pri Topoľčanoch prišlo o prácu ďalších 50 ľudí. Spolu už cez pandémiu prepustil 250 z predchádzajúcich 2.200 zamestnancov. Firma už na zvyšných zamestnancov poberá štátnu podporu a považuje svoju situáciu za stabilizovanú.

Rakúsko, Švédsko, Dánsko a Holandsko predložili vlastný plán podpory obnovy ekonomiky EÚ. Ten neráta s tým, že krajiny budú vzájomne ručiť za svoje pôžičky a tiež by peniaze z fondu obnovy dával krajinám ako pôžičky so splatnosťou do dvoch rokov. Pôvodný plán Nemecka a Francúzska pritom ráta so vzájomných ručením za úvery, pričom EÚ by peniaze rozdávala ako granty pre regióny a sektory najzasiahnutejšie koronakrízou. Taliansko už alternatívny plán odmietlo.

U údajov od Google a Apple vyplýva, že mobilita na Slovensku postupne stúpa. Cesty do práce sú na 70% úrovne spred pandémie a cestovanie verejnou dopravou je na 60-70%. Naopak návštevnosť služieb sa zotavuje pomalšie. Mobilita autom sa ale už vyšplhala na pôvodnú úroveň.

Chorvátsko oznámilo, že koncom mája otvorí hranice pre cestujúcich zo Slovenska, Česka, Maďarska a Rakúska. Slováci by ale podľa súčasných pravidiel po návrate museli ísť do karantény. Hranice Španielska sa pre zahraničných turistov otvoria od júla.

Zdroj: aktuality.sk, dennikn.sk, Igor Matovič, Igor Matovič, pravda.sk, trend.sk, dennikn.sk, dennikn.sk, trend.sk

foto: comune.decimomannu.ca.it

 Späť

Najčítanejšie správy