Koronavírus, aktualizácia utorok 2. jún 2020

  • Jún 2, 2020

opatrenia.jpg V pondelok nepribudol na Slovensku ani jeden nový prípad Covid-19.

V pondelok na Slovensku nepribudol žiaden nový prípad nákazy koronavírusom ani žiadne nové úmrtie. Laboratória otestovali ďalších 6 418 vzoriek. Doteraz sa tak na Slovensku nakazilo celkovo 1 522 ľudí. Celkovo na Slovensku zomrelo 28 pacientov s ochorením Covid-19. Z nákazy sa vyliečili ďalší štyria ľudia, spolu je už 1 372 vyliečených pacientov. Na Slovensku tak zostáva 38 aktívnych prípadov.

Od stredy 3. júna sa rušia takmer všetky pandemické reštrikcie, ale premiér Igor Matovič (OĽaNO) apeluje na individuálnu zodpovednosť občanov. Rušia sa vyhradené otváracie hodiny v obchodoch pre dôchodcov a obchody môžu mať 10 m2 na zákazníka (doteraz 15 m2 ), stále ale ostávajú zatvorené v nedeľu. Reštaurácie môžu byť otvorené bez časových obmedzení a za stolom môže byť neobmedzený počet ľudí. Od 10. júna budú povolené hromadné kultúrne či športové podujatia do 500 osôb a od 1. júla do 1.000 osôb. Zjednodušuje sa cestovanie pre tzv. pendlerov z Čiech a Maďarska. Staršie deti ešte do školy nepôjdu, o ich možnom návrate sa rozhodne budúci týždeň. Otvárajú sa všetky vnútorné športoviská (napr. posilňovne), kúpaliská, horské chaty, či ZOO. Vláda hľadá cesty, ako ľudom umožniť ísť cez leto k moru. Núdzový stav ostáva v platnosti, podľa Matoviča občanov nijako neobmedzuje.

O 9-mesačný odklad splátok úverov požiadala asi desatina občanov a firiem, ktorí naň majú nárok. Odloženie 150.000 úverov znamená pre banky odklad splátok v objeme 700-900 mil. € a pre ekonomiku väčší prísun likvidity, ako všetky vládne opatrenia.

V máji firmy nahlásili úradom práce zámer prepustiť 1.116 ľudí, čo je oproti aprílu tretina. Zrejme reagovali na rozbehnutie štátnej pomoci. Aj májové indikátory dôvery v slovenskej i európskej ekonomike sa už odrazili od aprílového dna.

Aj po uvoľnení vládnych reštrikcií je dopyt po taxíkoch veľmi slabý, iba 10-20% úrovne spred pandémie, hovorí Branislav Masár, šéf Asociácie Taxi SR. Ľudia necestujú do práce, nenavštevujú bary a nie sú tu žiadni turisti. Rozvoz stravy z reštaurácií bol zväčša stratový. Pre komplikované pravidlá sa taxislužby ani neuchádzali o štátnu pomoc.

Zdroj: aktuality.sk, sme.sk, dennikn, dennikn, dennikn

Foto: aktuality.sk


 Späť

Najčítanejšie správy