Koronavírus, aktualizácia piatok 3. júl 2020

  • Júl 3, 2020
covid2.jpg Slovensko má 20 nových prípadov Covid. Osoby s chronickými ochoreniami dýchacích ciest a ľudia s kožnými ochoreniami tváre nebudú musieť od 4. júla nosiť rúška.
Na Slovensku pribudlo vo štvrtok 20 pozitívne testovaných pacientov. Laboratóriá otestovali 1801 vzoriek. Desať nových prípadov pochádza z okresu Prievidza, šesť prípadov z okresu Čadca a po jednom z okresov Žilina, Senica, Galanta a Trnava. Celkovo na Slovensku na nový koronavírus pozitívne otestovali 1720 ľudí.

Vo štvrtok nepribudlo žiadne úmrtie pacienta s Covid-19. Celkový počet obetí je 28. Nevyliečil sa žiadny ďalší pacient. Celkovo sa vyliečilo 1466 ľudí.

Vo štvrtok po rokovaní konzília odborníkov premiér Igor Matovič oznámil, že Slovensko rozšírilo zoznam “zelených” krajín. Medzi bezpečné pribudli viaceré krajiny: Holandsko, Belgicko, Francúzsko, Španielsko, Taliansko, Írsko, Austrália, Japonsko, Nový Zéland, Južná Kórea, Čína. Po príchode z týchto krajín už nebude potrebné predložiť negatívny výsledok testu na ochorenie COVID-19 a absolvovať domácu izoláciu. VIAC INFORMÁCIÍ NÁJDETE V NAŠOM ČLÁNKU TU.

Od pondelka 6. júla už osoby prichádzajúce z viac rizikových krajín (v zmysle zoznamu v opatrení ÚVZ SR) nebudú musieť predkladať výsledky testu na ochorenie COVID-19 regionálnemu úradu verejného zdravotníctva.

Čadca a Krásno nad Kysucou uvoľňujú
na základe priaznivej epidemiologickej situácie prijaté preventívne opatrenia. Čadca opäť otvorí svoje materské školy a svoju činnosť obnoví aj dom kultúry a športové zariadenia. Napriek stabilizovanej situácii sa však predpokladá, že počet potvrdených prípadov v regióne ešte narastie.
Matovič upozornil na nedodržanie hygienických nariadení počas stredajšieho šlágra futbalovej v Dunajskej Strede, kde zápas domáceho DAC proti majstrovskému Slovanu Bratislava sledovalo 6120 divákov.

Od pondelka 6. júla 2020 sa preto zmenia pravidlá pri organizovaní hromadných podujatí
, kde bude šachovnicové sedenie nahradené sedením v každom druhom rade (jednoduchšia kontrola plnenia opatrenia zo strany organizátorov podujatia).

Hromadné podujatia nad 1000 ľudí bude možné organizovať aj v prípadoch bez fixného sedenia účastníkov
. V interiéroch bude platiť obmedzenie 1 návštevník na 10 štvorcových metrov a v exteriéri jeden návštevník na 5 štvorcových metrov. Plocha má byť rozdelená na sektory, pričom v jednom sektore bude môcť byť najviac 1000 ľudí v jednom okamihu. Predaj vstupeniek bude možný iba online.

Rúška nebudú musieť nosiť už ani osoby s chronickými ochoreniami dýchacích ciest s dychovou nedostatočnosťou a ľudia s kožnými ochoreniami tváre, u ktorých by ich nosenie mohlo viesť k zhoršeniu stavu. Vyplýva to z opatrenia Úradu verejného zdravotníctva, o ktorom TASR informoval komunikačný referát úradu. Zmeny platia od soboty 4. júla od 6.00 h. Ostatné pravidlá nosenia rúšok sa nemenia.

Bratislavská organizácia cestovného ruchu Bratislava Tourist Board ponúka cez leto bezplatné prehliadky hlavného mesta. Ide o pokračovanie projektu Turistom vo vlastnom meste, ktorý organizácia spustila počas koronakrízy sériou 15 virtuálnych videoprehliadok.

Na letnú dovolenku chce ísť takmer 40 percent opýtaných obyvateľov Slovenska, z toho dve tretiny uprednostňujú pobyt v rodnej krajine. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Partners Group SK, ktorý v druhej polovici júna uskutočnila agentúra Focus na vzorke 1 009 respondentov.

V júni požiadalo o poskytnutie dočasnej ochrany 87 podnikateľov, žiadosť o zrušenie ochrany podalo 16 firiem a jednej spoločnosti dočasnú ochranu zrušil súd. Ako vyplýva zo štatistík CRIF - Slovak Credit Bureau, od 12. mája do konca júna tak dočasnú ochranu využíva 162 podnikateľských subjektov.

V rámci zbierky #KoniecZlýmSnom sa podarilo mimovládnej organizácii Úsmev ako dar vyzbierať viac ako 31-tisíc eur. Z vyzbieraných peňazí organizácia pomohla 784 rodinám, ktorým situácia spojená s pandémiou spôsobila ekonomické ťažkosti.

RegioJet prerušil predaj cestovných lístkov z Prahy do slovinskej Ľubľany
. Umožní aj bezplatné stornovanie už zakúpených lístkov. Dôvodom je nové obmedzenie pre vstup českých občanov do Slovinska, ktoré tamojšia vláda zaviedla v reakcii na nárast počtu nakazených v českých lokálnych ohniskách. Vlakov na trase z Prahy do chorvátskej Rijeky sa prerušenie spojov netýka.
 Späť

Najčítanejšie správy