Štát chce monitorovať mobily po návrate zo zahraničia, rozhodne parlament

  • Júl 13, 2020

iphone-410324_960_720.jpgZa nenahlásenie a nedodržanie izolácie hrozí pokuta do 5000 eur.

Nie 1650 eur, ale pokuta až do 5000 eur bude hroziť tomu, kto sa po príchode z rizikových krajín nenahlási hygienikom a lekárom a nepodstúpi päťdňovú domácu izoláciu, kým ho neotestujú koronatestom.

Vláda pre rastúci počet infikovaných vírusom SARS-CoV-2 v pondelok mimoriadne rokovala o nových opatreniach, ktoré majú šíreniu zabrániť.

Vyššie sankcie sú súčasťou návrhu, ktorý štátu umožní prístup k mobilným číslam ľudí, ktorí na Slovensko pricestovali zo zahraničia. Hygienici budú môcť takto narušiť súkromie v núdzovom stave alebo počas mimoriadnej situácie, ktorá na Slovensku trvá od polovice marca.

Prichádzajúci majú tiež dostať varovnú SMS správu o tom, že majú ísť do domácej karantény. Najskôr ju majú dostať všetci navrátilci, neskôr už len tí, čo prišli z tzv. červených krajín.

Monitorovanie mobilov musí ešte schváliť parlament. Prerokúvať sa bude v skrátenom legislatívnom konaní.

Hygienici sa k menám používateľov ani informácií o tom, kde boli, vraj nedostanú. Údaje bude Úrad verejného zdravotníctva povinný vymazať do 60 dní.

Zoznam čísel si porovnajú s vlastným zoznamom kontaktov od ľudí, ktorí sa po príchode z rizikových krajín nahlásili regionálnym úradom verejného zdravotníctva. Čísla, ktoré nebudú v druhom zozname, tak budú automaticky patriť ľuďom, ktorí si nesplnili povinnosť a nehlásili svoj príchod z cudziny. Hygienici takémuto kontaktu zavolajú. Ak nebude spolupracovať, môžu jeho číslo poskytnúť polícii. V týchto prípadoch bude hroziť sankcia do 5000 eur.

Minister Doležal pripúšťa, že systém bude možné obísť. Ak si človek napríklad pred odchodom do zahraničia vypne mobil, hygienici nebudú môcť dokázať, kde bol. Hrozí tiež, že človek žijúci v pohraničí rizikovej krajiny do nej nemusí vstúpiť, no jeho mobil sa môže prihlásiť do jeho siete. Potom bude musieť dokazovať, že v krajine v skutočnosti nebol.


Zdroj: sme.sk


 Späť

Najčítanejšie správy