Aktualizácia koronavírus: pondelok 14. septembra 2020

  • September 14, 2020

covid 14_9_.jpg Slovensko hlási 48 nových prípadov za posledných 24 hodín. Bolo urobených 1425 testov.

Na Slovensku pribudlo 48 prípadov nákazy ochorením Covid-19, informoval Národný úrad zdravotníckych informácií.

Laboratóriá v nedeľu vyhodnotili 1 425 testov, od začiatku testovania sa ich vykonalo 385 928. Celkový počet pozitívne testovaných osôb stúpol na 5580.

Pozitívny výsledok testov mali ľudia vyšetrení v okresoch: Bratislava (9), Námestovo (5), Púchov (5), Trnava (5), Dunajská Streda (3), Ilava (3), Nové Zámky (2), Partizánske (2), Prešov (2), Bardejov (1), Čadca (1), Galanta (1), Košice (1), Košice a okolie (1), Levice (1), Malacky (1), Michalovce (1), Považská Bystrica (1), Senec (1), Trenčín (1) a Žarnovica (1).

Vyliečilo sa ďalších päť pacientov, dohromady už 3 129. S podozrením alebo potvrdenou diagnózou Covid-19 zostáva v nemocniciach 129 osôb, z toho 96 má Covid-19 potvrdený. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti sa nachádza 12 osôb na pľúcnu ventiláciu je napojených desať pacientov.

Vo svidníckej nemocnici zomrel v uplynulých dňoch pacient, u ktorého neskôr potvrdili ochorenie COVID-19.

Jedna tretina nakazených na Slovensku sú importy zo zahraničia, druhá je výsledkom rizikových aktivít a zvyšok sú ich kontakty. Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) preto prijíma preventívne opatrenia na ochranu zdravia ľudí.

"Situáciu s COVID-19 máme vďaka intenzívnej každodennej práci pod kontrolou, pripravených je približne 2 000 pľúcnych ventilácií a podporných dýchacích prístrojov, nemocnice v prípade potreby vedia okamžite reprofilizovať lôžka, ochranných pomôcok máme dostatok, na dennej báze monitorujeme situáciu, konzultujeme ju s odborníkmi a predvídavo nastavujeme opatrenia," uviedlo v pondelok v stanovisku MZ SR

„Nosenie rúška, dostatočný odstup od ostatných a hygiena rúk, to sú tri základné oblasti, ktoré nás preventívne chránia pred novým koronavírusom,“ povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Platnosť sprísnených protiepidemických opatrení súvisiacich so šírením nového koronavírusu, ktorý Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Michalovciach nariadil od 1. septembra, predĺžili do konca mesiaca. Pôvodne mali prestať platiť v nedeľu.

Ministerstvo zdravotníctva apeluje na občanov správať sa počas voľných a víkendových dní zodpovedne a chrániť seba a svojich blízkych pred rizikom nákazy koronavírusom.

Štát zrejme nezavedie povinnú 5-dňovú karanténu po návrate z Česka aj ak ju Slovensko zaradí medzi rizikové krajiny. Povedal to pred zasadnutím Ústredného krízového štábu štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí, Martin Klus.


Zdroj: sme.sk


 Späť

Najčítanejšie správy