Začína sa celoslovenský skríning, zákaz vychádzania sa predlžuje do 7. februára

  • Január 18, 2021

undefined Od 27. januára bude negatívny test podmienkou pre cestu do práce.

Vláda po nedeľnom mimoriadnom rokovaní oznámila, že od 18. januára do 26. januára sa uskutoční celoslovenský skríning “Zachráňme spolu životy”. Testovanie na koronavírus bude dobrovoľné, avšak vláda vyzýva obyvateľov, aby túto možnosť využili. Minister Krajčí uviedol, že k dispozícii je 5,2 milióna testov, čo je dostatočné množstvo.

Testovanie nemusia podstúpiť ľudia, ktorí už Covid-19 prekonali. Budú potrebovať potvrdenie nie staršie ako 90 dní. Účasť na testovaní sa netýka ani ľudí, ktorí sa dali zaočkovať proti Covid-19, pričom už majú za sebou obidve dávky a po druhej dávke počkali 14 dní, aby získali celkovú imunitu.

Od 27. januára bude negatívny test (PCR alebo antigénový) podmienkou pre cestu do práce. Aj v prípade pobytu v prírode bude potrebné predložiť negatívny test, výnimka bude platiť pri osobách do 15 rokov a nad 65 rokov.

Po tomto skríningu sa má Slovensko rozdeliť na lepšie a horšie okresy. V okresoch, kde bude situácia horšia, sa bude skríning opakovať a od 3. do 7. februára sa obyvatelia budú musieť preukázať negatívnym testom. V okresoch, kde bude situácia lepšia, bude od 3. februára platiť súčasný stav.

Skríngové testovanie nebude prebiehať tak ako prvýkrát. K dispozícii budú mobilné odberové centrá, ktorých kapacita sa navýši na 260 a pribudnúť majú aj nové. Rezort financií vyčlenil viac ako 30 miliónov eur na ich prevádzku na obdobie piatich mesiacov. Za každý vykonaný test majú dostať 5 eur. Ľudia sa tiež budú môcť otestovať vo firmách. Vláda im dodá testy a bude im platiť 3,50 € za otestovanie jedného zamestnanca.

Okrem celoslovenského skríningu sa vláda rozhodla predĺžiť zákaz vychádzania do 7. februára. V regiónoch, kde bude epidemiologická situácia najlepšia, je od 7. februára v pláne otvorenie reštaurácií a obchodov. Do úvahy sa bude pritom brať tzv. Covid-automat, ktorý vláda schválila ešte v decembri.

Vláda tiež plánuje od 1. februára zvážiť otvorenie škôl v závislosti od toho, ako sa vyvinie situácia.

Lockdown sa predĺžuje do 7. februára aj v susednom Rakúsku. Obchody a služby by sa mali otvoriť od 8. februára. Reštaurácie a hotely si budú musieť počkať zrejme do marca. Krajina sa rozhodla zaviesť povinnosť nosenia respirátorov typu FFP2 vo verejnej doprave a obchodoch.


Celé znenie nových opatrení nájdete TU.

Zdroj: trend.sk, sme.sk, trend.sk, trend.sk

 
 Späť

Najčítanejšie správy