Dnes začínajú platiť nové obmedzenia, kontroly na hraniciach sa sprísnia

  • Marec 3, 2021

undefined

Od dnešného dňa vstupujú do platnosti sprísnené opatrenia v boji proti šíreniu koronavírusu, ktoré nedeľu ich schválila vláda.

Od 5.00 do 20.00 možno ísť len na nákup nevyhnutných potrieb, k lekárovi, do zariadení sociálnych služieb, s dieťatom do 6 rokov do 1km od domu; je tiež možné zúčastniť sa na pohrebe či krste, ísť na test a očkovanie proti Covid-19 či pojednávanie.

S negatívnym testom je možné ísť na poštu, na výdajné miesta obchodov, do banky či poisťovne.

Od 20:00 do 1:00 hod. platí nočný zákaz vychádzania s prísnejším režimom. V tomto čase budú zakázané napríklad nákupy či využívanie služieb. Zároveň sa ruší výnimka na vychádzky do prírody mimo okresu. Za jeho hranice nebude možné ísť ani s negatívnym testom. Obchodné reťazce budú zatvárať najneskôr o 20:00, niektoré aj skôr.

V zozname čiernych okresov bude od pondelka 30 okresov. Ich obyvatelia potrebujú sedemdňový test aj keď idú do prírody (okrem detí do 15 rokov a seniorov nad 65 rokov). V ružových, červených a bordových okresoch na cestu do prírody nie je potrebný test.

Home office by mal byť využívaný všade tam, kde je to možné. Do práce by mali prezenčne chodiť len ľudia, u ktorých je to nevyhnutné. Musia mať pritom potvrdenie od zamestnávateľa s určením pracovnej doby a miesta výkonu práce.

Vo vyhradených hodinách pre dôchodcov budú môcť nakupovať aj zdravotne postihnuté osoby a ich sprievod.

Ak nové opatrenia neprinesú želený efekt počas najbližších troch týždňov, nasledovať bude tvrdé obmedzenie pohybu, zastavenie výroby a uzavretie krajiny.

Polícia posilní a zintenzívni kontroly na hraniciach s okolitými krajinami: Maďarskom, Rakúskom, Českom aj Poľskou republikou. Pri kontrolách budú vypomáhať aj vojaci.

Na všetkých frekventovaných cestách na vstupe do krajiny budú kontrolovať osobnú dopravu 24 hodín denne. Na menej vyťažených budú kontrolyv časoch, keď sa predpokladá najväčšia intenzita dopravy. Polícia upozornila, že kontrolovať bude aj uzatvorené hraničné priechody.


Zdroj: teraz.sk, sme.sk

Foto: aktuality.sk


 Späť

Najčítanejšie správy