„Dolce Vitaj“: na Slovensku sa dnes začína 14. ročník festivalu talianskej kultúry

  • Máj 21, 2021
dolce vitaj 2021.jpg
Výstavou venovanou maliarovi Corradovi Caglimu sa dnes začína očakávaný festival „Dolce Vitaj“, najdôležitejšie kultúrne podujatie organizované talianskymi subjektami na Slovensku.

Iniciatívu, ktorá je v tomto roku už štrnástym vydaním, organizuje Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave spolu s Talianskym veľvyslanectvom v Bratislave a v spolupráci s Taliansko-slovenskou obchodnou komorou.

Podujatie, ktorého cieľom je osláviť výnimočnosť talianskej kultúry, štýlu a značky Made in Italy, zahŕňa bohatý program podujatí od vizuálneho umenia po dizajn, od kina po literatúru. Osobitná pozornosť sa bude venovať Dante Alighierimu v súlade s iniciatívami Farnesiny na oslavu sedemstého výročia smrti tohto významného básnika.

„Minuloročný program festivalu sme pripravovali s presvedčením, že o rok budeme na výnimočný ročník vo výnimočných podmienkach spomínať s úsmevom. Po roku sa nachádzame takmer v rovnakej situácií, avšak dlhé obdobie strávené v izolácii a neistote nám umožnilo koncipovať dramaturgiu festivalu tak, aby sme napriek všetkým epidemiologický obmedzeniam dokázali milovníkom talianskej kultúry ponúknuť hodnotný a pestrý program. Preto budú v tohtoročnom programe dominovať výstavy, filmové projekcie a online podujatia,“ povedal o 14. ročníku festivalu Marco Gerbi z Talianskeho kultúrneho inštitútu.

Festival tohto roku prinesie online stretnutia s troma významnými osobnosťami súčasnej literatúry: Silviou Avallone, Nicolom Lagioiom, Marcom Missirolim, nebude chýbať filmová prehliadka Cinevitaj, výstava fotografií [Ne]viditeľné námestia, dve pozoruhodné výstavy - „kresliaceho“ architekta a dizajnéra Alda Rossiho a maliara Corrada Cagliho.

Celý rad podujatí otvorí práve dnes, 21. mája 2021, výstava Corrada Cagliho – významného predstaviteľa talianskej maľby 20. storočia – Strach z totemu v Považskej galérii umenia v Žiline, ktorá potrvá do 27. júna 2021. Corrada Cagliho môžeme považovať za akýsi symbol 20. storočia, pretože bol súčasťou avantgardných hnutí, prežil rasové prenasledovanie, dve svetové vojny, na jednej z nich sa zúčastnil ako vojak americkej armády, spolupracoval s množstvom umelcov a intelektuálov z celého sveta a najmenej štyrikrát sa zúčastnil Bienále v Benátkach.

Záštitu nad festivalom Dolce Vitaj prevzal primátor mesta Bratislava Matúš Vallo. Partnermi festivalu sú VÚB banka, Generali a Brovedani.

Viac informácií ponúkajú webové stránky: dolcevitaj.eu; iicbratislava.esteri.it

 Späť

Najčítanejšie správy