Daňová reforma: aktuálne úvahy Matoviča o prípadnej demisii

  • November 24, 2021

undefined

Minister financií Igor Matovič povedal, že ak koaliční partneri odmietnu jeho návrh daňovej reformy, nemá v pláne odstúpiť, ako to sľuboval v máji tohto roka. Obáva sa, že ponuka na rezignáciu by pre mnohých bola motiváciou, aby sabotovali reformu. Daňovú reformu najskôr predstavil verejnosti, až teraz začne rokovania s koaličnými stranami. Základné prvky reformy, ktorá má platiť od januára 2023, majú podporu koaličných strán Sme rodina a Za ľudí. SaS avizovala, že má k reforme celý rad otázok.
Matovič chce zaviesť aj tzv. milionársku daň, vo výške 0,1% ročne z aktív nad 1 mil. €. Jeho cieľom nie je vysoký výnos (ten je plánovaný iba na 20 mil. € ročne), ale monitorovanie, ako rastie majetok mimoriadne bohatých ľudí a či je zdaňovaný.
Zmeny v zdaňovaní živnostníkov, ktoré predsavil pred pár dňami by zvýšili dane živnostníkom s mesačným príjmom nad 1.000 €. Ich daňovo-odvodové zaťaženie môže vzrásť aj 2,5-násobne. Živnostníkom s mesačným príjmom 2.000 € bez nákladov by dane a odvody stúpli z 290 € na 580 € mesačne.

 

 Späť

Najčítanejšie správy