Invázia Ruska na Ukrajinu zrazila kurz rubľa na historické minimum

  • Február 24, 2022

 rubles-g29205f86c_1920.jpg

    Moskva 24. februára (TASR) - Útok Ruska na Ukrajinu otriasol ruskými trhmi a kurz rubľa sa tak oproti doláru, ako aj oproti euru prepadol na historické minimum. Prepad zaznamenal aj ruský akciový trh, pričom akciový index RTS klesol o 26 %. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

      Po tom, ako na začiatku týždňa uznal separatistické regióny na východe Ukrajiny za nezávislé štáty, ruský prezident Vladimir Putin spustil vojenskú ofenzívu voči susednej krajine. Trhy očakávajú, že tento krok bude znamenať oznámenie podstatne väčších sankcií voči Rusku zo strany západných štátov, než o akých informovali doteraz.

      V reakcii na najnovší vývoj klesol kurz rubľa oproti doláru na historické minimum 89,60 RUB/USD. Neskôr sa kurz ruskej meny skorigoval a okolo 8.20 h SEČ dosahoval 87,55 RUB/USD. Aj to však predstavuje pokles zhruba o 8 %.

      Pokles na historické minimum zaznamenal kurz rubľa aj oproti euru, keď nakrátko dosiahol 99,99 RUB/EUR. Neskôr sa kurz posilnil na 97,51 RUB/EUR, čo predstavuje pokles o 6,3 %.    

      Spoločnosť MOEX Group, ktorá prevádzkuje moskovskú akciovú burzu, krátko po otvorení trhov o 5.00 h SEČ pozastavila obchodovanie. Obnovila ho o tri hodiny neskôr.    

      Otrasom na trhu neunikli žiadne ruské aktíva, pričom prepad zaznamenali akcie aj dlhopisy. Index RTS denominovaný v dolároch sa prepadol o 26 % na 906,96 bodu, čo bola najnižšia hodnota od začiatku roka 2020. Index MOEX denominovaný v rubľoch klesol o 22 % na 2419 bodov.

      Najnovší krok Moskvy sa odrazil aj na vývoji výnosov ruských štátnych dlhopisov. Výnosy 10-ročných dlhopisov vzrástli na 10,93 %. To je najvyššia úroveň od začiatku roka 2016. Späť

Najčítanejšie správy