Ruská invázia zničila alebo poškodila do 30 % ukrajinskej infraštruktúry

  • Apríl 19, 2022

 buildings-g88f53d2d1_1920.jpg

 Kyjev 19. apríla (TASR) - Ruská invázia na Ukrajinu zničila alebo poškodila do 30 % ukrajinskej dopravnej infraštruktúry, pričom škody sa odhadujú na 100 miliárd USD (91,93 miliardy eur). Uviedol to ukrajinský minister infraštruktúry Oleksander Kubrakov, podľa ktorého by sa rekonštrukcia dala za určitých podmienok zvládnuť do dvoch rokov, pričom na financovanie opráv by sa mali využiť zmrazené ruské aktíva. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
      "Prakticky všetky zložky našej dopravnej infraštruktúry nejakým spôsobom utrpeli," povedal Kubrakov pre Reuters. Dodal, že invázia, ktorá sa začala 24. februára, zasiahla "od 20 do 30 % z celkovej infraštruktúry s rôznym stupňom poškodenia či zničenia".  
      Podľa Kubrakova boli doteraz zničené alebo poškodené stovky cestných mostov, tisícky kilometrov ciest a desiatky železničných mostov boli vyhodené do vzduchu. Účet len za infraštruktúru stanovil minister zatiaľ na zhruba 100 miliárd USD. Súčasne dodal, že ministerstvo už začalo s rekonštrukciou v niektorých oblastiach, ktoré sa vrátili pod kontrolu ukrajinskej armády.
      "Ak hovoríme o cestách, mostoch a obytných budovách, som presvedčený, že takmer všetko by sa dalo opraviť do dvoch rokov, ak budú práce prebiehať rýchlo," povedal Kubrakov. Očakáva, že západné štáty pomôžu Ukrajine s rekonštrukciou, pričom sa diskutuje o viacerých zdrojoch. "Prvým je majetok Ruskej federácie, ktorý je v súčasnosti zmrazený v zahraničí," povedal Kubrakov.
      Európska únia plánuje vytvorenie fondu na rekonštrukciu Ukrajiny, pričom aj niektorí z európskych politikov vyzvali na použitie ruských aktív zmrazených v západných krajinách. Ich súčasťou by mali byť aj zmrazené rezervy ruskej centrálnej banky v hodnote zhruba 300 miliárd USD.

 Späť

Najčítanejšie správy