Brusel 23. mája (TASR) - Slovensko musí byť lepšie pripravené na prechod na zelenú a digitálnu ekonomiku. Vyplýva to z takzvaného európskeho semestra a špecifických odporúčaní pre jednotlivé krajiny EÚ, ktoré v pondelok zverejnila Európska komisia (EK)
.
Komisia pripomenula, že po rýchlom pokroku v dobiehaní EÚ v mnohých oblastiach zbližovanie Slovenska s Úniou sa v posledných rokoch spomalilo a krajina čelí dlhodobým štrukturálnym výzvam. S ekonomikou orientovanou na výrobu si udržanie produktivity a rastu na pozadí zeleného a digitálneho prechodu bude vyžadovať ďalšie úsilie a rýchlejší prechod k diverzifikovanejšiemu a environmentálne udržateľnému hospodárstvu.
Makroekonomická stabilita čelí rizikám vyplývajúcim zo strednodobého rastu zadlženosti domácností a z dlhodobého hľadiska hrozí vplyv starnutia obyvateľstva na stav verejných financií.
Podľa EK slovenská ekonomika prekonala pandémiu ochorenia COVID-19 relatívne dobre, hoci oživenie sa spomaľuje a inflačné tlaky stúpajú. Nová vlna pandémie a globálne prekážky v zásobovaní nepriaznivo ovplyvnili slovenský priemysel a exportný sektor. Ruská invázia na Ukrajinu ekonomické vyhliadky Slovenska ešte viac zneisťuje.
Očakávané zníženie rastu HDP na 2,3 % v roku 2022 a 3,6 % v roku 2023 pri rastúcich cenách energií a komodít by mali vykompenzovať verejné investície financované Nástrojom na obnovu a odolnosť (RRF) a európske štrukturálne a investičné fondy.
Fiškálne opatrenia vlády pomohli zmierniť vplyv pandémie na trh práce a programy skráteného pracovného času obmedzili nárast nezamestnanosti. Avšak nedostatok zručností a pracovnej sily v určitých sektoroch môže obmedziť výrobu. Inflačné tlaky sa v poslednom čase zintenzívnili, tohtoročná inflácia má dosiahnuť úroveň 9,8 % a zrejme udrží rast cien na vysokej úrovni aj v roku 2023.
Komisia skonštatovala, že exportná výkonnosť Slovenska zostala stabilná, avšak nedávny nárast dovozných cien môže v najbližších rokoch zaťažiť obchodnú rovnováhu. Ale keďže prílev financií cez ozdravný fond EÚ budúcej generácie (NGEU) naberá na tempe, mohlo by to obmedziť rast zahraničného dlhu. Potenciálne riziko pre makroekonomickú a finančnú stabilitu krajiny môže predstavovať rastúci dlh domácností.
Slovenský HDP na osobu sa od roku 2015 pohybuje na úrovni 78 % až 82 % priemeru EÚ. Avšak model rastu poháňaný exportom, ktorý je založený na nízkych nákladoch na pracovnú silu v priemysle, čelí výzvam. Výroba automobilov je vystavená automatizácii, čo podčiarkuje potrebu urýchliť prípravy na zelený a digitálny prechod. A tiež zjemniť nesúlad medzi súčasnými zručnosťami pracovnej sily a budúcimi potrebami trhu práce.
Situácii zároveň neprospieva, že systém celoživotného vzdelávania je nedostatočne rozvinutý, čo bráni akumulácii ľudského kapitálu a výdavky na výskum a inovácie zostávajú relatívne nízke.
V energetike chýbajú dostatočné investície do energetickej účinnosti, obnoviteľných energií a obehového hospodárstva.
Chudoba a sociálne nerovnosti sú relatívne nízke, no určité skupiny zostávajú znevýhodnené a regionálne rozdiely pretrvávajú. Príjmová nerovnosť patrí medzi najnižšie v EÚ a pomerne nízky je aj podiel obyvateľstva ohrozeného chudobou. Za nízkym priemerom sa však skrývajú veľké regionálne rozdiely. Niektoré regióny, napríklad na východnom Slovensku a sociálne skupiny ako rómske komunity zostávajú obzvlášť znevýhodnené, aj z dôvodu nižšej miery zamestnanosti.
Komisia upozornila, že miera nezamestnanosti pracovníkov s nízkou kvalifikáciou, a najmä mladých ľudí s nízkou kvalifikáciou, patrí medzi najvyššie v EÚ. Vysoký zostáva aj podiel dlhodobej nezamestnanosti. Rozdiel v zamestnanosti žien a mužov je blízko priemeru EÚ, ale je výrazne vyšší v prípade žien v plodnom veku, čo zodpovedá obmedzenému využívaniu a dostupnosti formálnej starostlivosti o deti vo veku do troch rokov. To bráni dosiahnutiu rovnosti príležitostí na trhu práce. Rodové rozdiely v odmeňovaní zostávajú tiež vysoké.
Slovensko podľa EK dosahuje relatívne dobré výsledky v mnohých dimenziách sociálnej hodnotiacej tabuľky, ktorá podporuje Európsky pilier sociálnych práv.
Európsky semester: SR sa musí lepšie pripraviť na zelený a digitálny prechod
- Máj 24, 2022
Najčítanejšie správy
-
Andrea Bocelli na koncerte v Bratislave
-
Vláda si schválila 15 úloh, ktoré by mali pomôcť automobilovému priemyslu
-
D. Tusk: Poľsko bude mať v tomto roku 20. najväčšie HDP na svete
-
SZPCC: Cenový porovnávač rezortu financií je reklama zahraničným reťazcom
-
Nemecké banky čelia najvyššiemu nárastu zlých úverov v Európe
-
Európske spoločnosti údajne tlačia na vlády, aby prehodnotili vzťahy s Ruskom
-
Analytici NBS: Slovensko si chronicky prejedá verejné zdroje na investície
-
ZCR vníma organizovanie kempingovej rally v SR ako mimoriadnu príležitosť
-
Financie: Akcie po období globálnej neistoty opäť rastú, investorov láka Európa
-
FS: Nové prístroje zvýšia efektivitu colných kontrol na celom území Slovenska
-
Andrea Bocelli na koncerte v Bratislave
-
Vláda si schválila 15 úloh, ktoré by mali pomôcť automobilovému priemyslu
-
Rakúski ekonómovia predpovedajú strednej a východnej Európe silný rast
-
Rakúska polícia v boji proti mzdovému dumpingu preverí 1300 spoločností
-
Skupina DER Touristik SK dosiahla vlani tržby vo výške 159,3 milióna eur
-
Záujem Čechov o nehnuteľnosti v Chorvátsku klesá, viac ich láka Blízky východ
-
Analytik: Domáci turizmus v SR bude musieť ponúknuť viac než len prírodu
-
Európske spoločnosti údajne tlačia na vlády, aby prehodnotili vzťahy s Ruskom
-
Nissan zápasí s finančnými problémami, požiadal dodávateľov o odklad platieb
-
PS: Slovenská pošta je na pokraji kolapsu, SR potrebuje moderné poštové centrá
-
FS: Nové prístroje zvýšia efektivitu colných kontrol na celom území Slovenska
-
Analytici NBS: Slovensko si chronicky prejedá verejné zdroje na investície
-
SZPCC: Cenový porovnávač rezortu financií je reklama zahraničným reťazcom
-
D. Tusk: Poľsko bude mať v tomto roku 20. najväčšie HDP na svete
-
Nemecké banky čelia najvyššiemu nárastu zlých úverov v Európe
-
Projekt Nové nádvorie Dúbravka od JTRE prinesie zelené mestské bývanie
-
Rast produkcie v českom priemysle sa v máji zrýchlil
-
NDS: Na Slovensku pribudne takmer sto nových mostov, najviac v okolí Ružomberka
-
Andrea Bocelli na koncerte v Bratislave
-
ŠÚ SR: Spotreba čokolády na Slovensku štyri roky mierne klesá