Premiér: Nemecko je pre Slovensko politický, ekonomický aj obranný partner

  • Jún 14, 2022

 download (3).jpeg

Berlín/Bratislava 13. júna (TASR) - Nemecko je pre Slovensko strategický politický a najvýznamnejší ekonomický partner. V súčasnosti ide aj o obranného a bezpečnostného partnera. Premiér Eduard Heger (OĽANO) to médiám povedal v lietadle do Berlína, kde sa má stretnúť s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom.
      Nemecko podľa Hegera pripravuje výstavbu LNG terminálu a Slovensko by malo záujem o kapacity z tohto terminálu na zásobovanie plynom. Na stretnutí chce zdôrazniť otázku solidarity v prípade náhleho výpadku či prerušenia dodávok plynu. Slovensko potrebuje mať istotu, že táto solidarita zostane zachovaná.
      Heger sa bude s kancelárom rozprávať aj o dodávke nemeckých aj slovenských zbraní na Ukrajinu. Rokujú o tom aj ministerstvá obrany. Premiér to podľa vlastných slov podporuje. "Ide o diskusiu, aby oni nám poskytli pásovú techniku a my na základe toho vieme poskytnúť našu techniku Ukrajine," uviedol.
      Predseda vlády SR pripomenul, že Nemecko poskytlo Slovensku systém protivzdušnej obrany Patriot. K pomoci sa potom pridalo aj Holandsko. "Slovensko má dnes najlepšie zabezpečenú obranu, akú kedykoľvek malo," skonštatoval Heger s tým, že Patrioty by mohli byť dlhodobo prítomné na Slovensku. Verí, že to nebude problém.
       Heger odcestoval na jednodňovú návštevu do Berlína. Navštívi aj Nemeckú spoločnosť pre zahraničnú politiku a položí kvety k pamätníku Berlínskeho múru.

 Späť

Najčítanejšie správy