NRSR: Novela Zákonníka práce z dielne Smeru-SD je v 2. čítaní, rieši príplatky

  • September 28, 2022

 1647380927064_GettyImages.jpg

 Bratislava 28. septembra (TASR) – Národná rada (NR) SR v stredu posunula do druhého čítania novelu Zákonníka práce, ktorú predložili poslanci opozičného Smeru-SD. Návrh rieši výšku minimálnej mzdy a niektorých príplatkov ku mzde a reaguje na vládnu úpravu presadenú v čase pandémie.
      "V roku 2020 presadila vláda také znenie ustanovení, ktoré navrhujeme zmeniť, ktoré viedlo k zhoršeniu odmeňovania pracovníkov poberajúcich minimálnu mzdu, ako aj všetkých pracovníkov poberajúcich príplatky ku mzde, najmä pokiaľ ide o príplatky za prácu v neštandardnom pracovnom čase, respektíve za pracovnú pohotovosť mimo pracoviska," priblížili predkladatelia v dôvodovej správe.
      Podstata zhoršenia odmeňovania spočíva podľa nich v zmene určovania výšky príplatkov. Skonštatovali, že namiesto jeho naviazania na vývoj minimálnej mzdy totiž zákonodarca ustanovil pevné sumy, ktoré sa od roku 2020 nemenili, zatiaľ čo minimálna mzda rastie. "V súčasnosti je však vládne riešenie z roku 2020 neakceptovateľné a výrazne poškodzuje pracujúcich ľudí a znižuje ich príjmy," podotkli.
      Navrhujú preto stanovenie výšky minimálnej mzdy v závislosti od náročnosti vykonávanej práce na základe koeficientu. Rovnako predkladatelia navrhujú stanovenie výšky mzdového zvýhodnenia za prácu cez víkend či za nočnú prácu.

 Späť

Najčítanejšie správy