Moldavsko možno zažaluje Gazprom pre zníženie dodávok plynu

  • November 9, 2022

 pipeline 2.jpg

 
      Kišiňov 8. novembra (TASR) - Moldavská vláda by mohla žalovať ruskú štátnu energetickú spoločnosť Gazprom za prudké zníženie dodávok zemného plynu. Kabinet študuje svoje možnosti, uviedol podpredseda vlády Andrei Spinu. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.
      Bývalý sovietsky štát je odkázaný na dodávky zemného plynu od ruského Gazpromu. Ten ich však už o 40 % znížil, čo zasiahlo schopnosť Moldavska vyprodukovať dostatok elektriny pre 2,5 milióna obyvateľov.
      "Právnici analyzujú možnosť uplatnenia sankcií za nedodržanie zmluvy v otázke dodávky celého objemu plynu," povedal Spinu v pondelok (7. 11.) neskoro večer pre televíziu PRO-TV. "Keď to bude jasné, rozhodneme sa, aké kroky podnikneme a akým smerom budeme konať," dodal.
      Moldavsko na čele s prozápadnou vládou, ktorá odsúdila inváziu Ruska na Ukrajinu 24. februára, tvrdo zasiahol prudký nárast cien zemného plynu tento rok. Kontrakt Moldavska s Gazpromom sa mení z mesiaca na mesiac na základe spotovej trhovej ceny plynu a ropy.
      Gazprom od 1. októbra znížil dodávky zemného plynu pre Moldavsko na 5,7 milióna kubických metrov denne, čo je približne o 40 % menej ako spotreba v krajine.

 Späť

Najčítanejšie správy