MMF: Zvyšuje sa šanca, že rast globálnej ekonomiky v roku 2023 klesne pod 2 %

  • December 2, 2022

 IMF.jpg

 
      New York 1. decembra (TASR) - Pravdepodobnosť, že tempo rastu globálnej ekonomiky v roku 2023 klesne pod 2 %, sa zvyšuje, uviedla šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristalina Georgievová. Dôvodom je pokračujúci negatívny vplyv vojny na Ukrajine a súbežné spomalenie v Európe, Číne a USA. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
      Georgievová na konferencii Reuters NEXT vyjadrila obavy predovšetkým zo spomalenia v Číne, keďže druhá najväčšia svetová ekonomika bola hlavným motorom globálneho rastu.
      MMF zverejní aktualizáciu svojho výhľadu pre svetovú ekonomiku v januári. Podľa Georgievovej sa vyhliadky v poslednom čase zhoršili, čo ukazuje pokles dôvery spotrebiteľov aj investorov.
      MMF v októbri znížil prognózu rastu globálnej ekonomiky v roku 2023 na 2,7 % z 2,9 % v júli. Fond vtedy odhadoval pravdepodobnosť spomalenia tempa expanzie pod 2 % na 25 %, čo sa od roku 1970 stalo len päťkrát, a Šancu, že globálny HDP klesne, na viac než 10 %.
      "Sme znepokojení, že táto pravdepodobnosť sa zrejme ešte o niečo zvýšila," povedala Georgievová vo štvrtok, keď ako príčinu uviedla negatívny vplyv ruskej "nezmyselnej vojny" na Ukrajine na európsku ekonomiku a súbežné spomalenie v USA, Európe a Číne.

 Späť

Najčítanejšie správy