Žijeme v dobe, v ktorej je digitalizácia všadeprítomná. Každý musí byť primerane digitálne vzdelaný pre prácu, pre vzdelávanie ako ja pre prístup k verejným službám alebo z dôvodu získavania primeraných informácií. Žiaľ, mnohí európski občania nemajú dostatočné digitálne zručnosti. Ako vyplýva z Indexu digitálnej ekonomiky a spoločnosti (DESI), 44 % dospelých Európanov nemá základné digitálne zručnosti.
Tento problém sa samozrejme týka aj podnikateľskej sféry. Ak zamestnanci nemajú primerané digitálne zručnosti, pre spoločnosť je ťažké vstúpiť do sveta elektronického obchodu a konkurovať veľkým nadnárodným spoločnostiam.
Je nevyhnutné, aby európske spoločenstvo tento problém riešilo, a preto Európska komisia zahrnula do akčného plánu digitálneho vzdelávania cieľ, ktorého výsledkom je, aby do roku 2025 malo 70 % dospelých Európanov základné digitálne zručnosti. Aby bola Európska únia konkurencieschopná na svetovom trhu, musí mať silné digitálne hospodárstvo s primerane vyškolenými pracovníkmi.
Európska sieť digitálneho vzdelávania spolu s partnermi z Maďarska, Slovenska, Slovinska a Španielska realizuje projekt KeepUp, ktorého cieľom je poskytnúť malým podnikom možnosť vzdelávať sa v digitálnej oblasti a mať tak príležitosť vstúpiť na trh elektronického obchodu, ktorý každoročne exponenciálne rastie. Projekt sa začal v novembri 2020 a skončí sa v januári 2023.
Online výučbové moduly sú:
Učebné materiály o digitálnych kompetenciách
Učebné materiály o zručnostiach v elektronickom obchode
Učebné materiály o podnikateľských znalostiach adaptívnych na klímu
Ako možno vidieť z tém, ktoré sa budú realizovať počas celého projektu, KeepUp sa zaoberá aj adaptáciou na zmenu klímy. Mnohé malé podniky, najmä vo vidieckych oblastiach, sa musia vyrovnať s dôsledkami globálneho otepľovania, ako sú: požiare, záplavy alebo suchá. Jedným z cieľov projektu KeepUp je poskytnúť im nástroje na zvládnutie týchto zmien.
Digitálne technológie a zručnosti môžu podporiť vedecké činnosti zamerané na monitorovanie zmeny klímy, analýzu údajov napríklad o klíme, atmosfére, pôde, lesoch, prírodných zdrojoch, znečistení atď. S dostupnosťou čoraz väčšieho množstva údajov začínajú odborníci na technológie ponúkať nielen inovatívne riešenia na zmiernenie vplyvu zmeny klímy, ale aj na monitorovanie a adaptáciu. To pomáha vytvárať možné udržateľné opatrenia a predchádzať obrovským environmentálnym katastrofám.
Z tohto dôvodu musia ľudia, resp. spoločnosti, ktorým je projekt KeepUp určený, zvýšiť svoje digitálne zručnosti, aby dokázali analyzovať údaje a stali sa odolnejšími voči zmene klímy.
Okrem toho sa Európska únia snaží prispôsobiť zmene klímy prijatím stratégie odolnosti voči klimatickým zmenám, ktorá má byť v platnosti do roku 2050.
Viac informácií o projekte KeepUp nájdete na stránke:
www.keepup-project.eu
Facebooku @keepuprojecteducation
Zdroje:
DESI - Ľudský kapitál 2021 (.pdf)
Európska agenda zručností
Digitálna Európa
Stratégia EÚ na prispôsobenie sa globalizácii