Financie: Taliansko vyzýva na reformu Paktu stability a rastu v EÚ

  • Marec 22, 2023

standard_compressed_CPAC_2022_con_Hermann_Tertsch_y_Victor_Gonzalez.__51915932680__1_.jpg 

 Rím 21. marca (TASR) - Talianska vláda vyzýva na zásadnú reformu Paktu stability a rastu v Európskej únii (EÚ). Premiérka Georgia Meloniová v utorok vyhlásila, že Únia do konca tohto roka potrebuje nové rozpočtové pravidlá, ktoré budú založené na realistických princípoch. TASR o tom informuje na základe správy agentúry ANSA.
        Meloniová v talianskom Senáte uviedla, že jej vláda považuje za prioritu, aby sa v rámci Únie kládol väčší dôraz na podporu hospodárskeho rastu. "Nové pravidlá musia podporovať verejné investície... Doba úsporných opatrení sa skončila," zdôraznila premiérka.
        Pakt stability a rastu je dohoda medzi členmi EÚ o koordinácii ich rozpočtových politík, ktorý stanovuje strop pre verejný dlh na úrovni 60 % hrubého domáceho produktu (HDP) a pre deficit verejných financií na úrovni 3 % HDP.
        Pravidlá boli pozastavené v roku 2020, z dôvodu pandémie ochorenia COVID-19. Dočasné prerušenie ich platnosti, takzvaná všeobecná úniková doložka, malo umožniť vládam, aby podporili ekonomiky zasiahnuté pandémiou a protiepidemickými reštrikciami.
 Späť

Najčítanejšie správy