INEKO: Ocenenie Nemocnica roka obhájili nemocnice v Ružomberku a košickej Šaci

  • December 5, 2023

lekári4.jpg 

        Bratislava 4. decembra (TASR) - Najlepšou štátnou univerzitnou a fakultnou nemocnicou roka sa opäť stala Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok - fakultná nemocnica. V kategórii všeobecných nemocníc obhájila prvenstvo Nemocnica Agel Košice-Šaca. Vyplýva to z deviateho ročníka hodnotenia nemocníc Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO), ktoré je založené na porovnávaní dát predovšetkým z rokov 2019 až 2022.
        "Zvyšovanie transparentnosti zverejňovaním relevantných informácií o kvalite a efektívnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti je podľa nás jedným z kľúčových predpokladov na to, aby bola verejnosť lepšie informovaná, aby sa vedela kvalifikovanejšie rozhodovať a vytvárať účinnejší tlak na zlepšovanie verejných služieb, čo potom motivuje zdravotnícke zariadenia sa neustále zlepšovať," priblížil riaditeľ INEKO Dušan Zachar.
        Medzi štátnymi univerzitnými a fakultnými nemocnicami obhájila druhé miesto Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica. Tretie miesto získala rovnako ako vlani Univerzitná nemocnica Martin. V kategórii všeobecných nemocníc skončila na druhom mieste Ľubovnianska nemocnica, na treťom sa umiestnila Nemocnica Poprad.
        Pandémia podľa hodnotenia negatívne ovplyvnila kvalitu a výkonnosť slovenských nemocníc najmä v rokoch 2020 a 2021. Tento nepriaznivý trend sa v minulom roku už podarilo otočiť, no stále sa nedosahujú úrovne spred pandémie. "Napríklad pri vybraných 23 terapeutických operačných výkonoch, ktoré tvoria približne 60 percent objemu všetkých operácií na Slovensku, bola produkcia slovenských nemocníc v roku 2022 stále o takmer 17 percent nižšia oproti predpandemickému roku 2019," načrtol inštitút.
        V minulom roku spozorovali autori hodnotenia medziročné zlepšenie pri miernej väčšine indikátorov kvality. Zlepšili sa úmrtnostné indikátory a skrátila sa priemerná doba čakania záchraniek s privezeným pacientom na urgentoch nemocníc. Medziročne sa však zvýšili podiely nutných opakovaných operácií a hospitalizácií pacientov, čo nie je dobrým znakom.
        Hodnotenie konštatuje aj dlhodobý rast spokojnosti hospitalizovaných pacientov. Medziročne však výraznejšie narástli aj sťažnosti pacientov a mierne aj pokuty udelené Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou za zle poskytnutú zdravotnú starostlivosť.
        V prípade hospodárenia nemocníc je podľa INEKO obraz zmiešaný, navyše, ho pokrivuje pravidelne sa opakujúce oddlžovanie. "Schopnosť nemocníc generovať vlastné zdroje sa medziročne zlepšila, no dlh po lehote splatnosti zasa vzrástol. Stále platí, že v priemere štátne univerzitné a fakultné nemocnice majú výrazne horšie finančné zdravie ako regionálne všeobecné nemocnice," uvádza sa v hodnotení.

 

 Späť

Najčítanejšie správy