Španielska vláda začala rokovania o skrátení pracovného týždňa

  • Január 26, 2024

 riduzione orario lavorativo spagna.jpeg

Madrid 25. októbra (TASR) - Španielska lavicová vláda zacala vo štvrtok so zástupcami odborov a zamestnávatelov rokovania o skrátení pracovného týždna zo 40 hodín na 37,5 hodiny. Opatrenie by sa týkalo približne 12 miliónov ludí. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.
Skrátenie pracovného casu si stanovila krajne lavicová strana Sumar (Spojit sa) ako podmienku pre vstup do koalicnej vlády premiéra Pedra Sáncheza, ktorá sa ujala vlády koncom minulého roka.
"Skrátenie pracovného casu neznamená len pracovat menej, ale pracovat lepšie," uviedla ministerka práce a šéfka strany Sumar Yolanda Díazová na sociálnej sieti X. Španieli "si zaslúžia pracovný rytmus, ktorý im umožní žit," povedala a dodala, že pracovný týžden sa nezmenil už 40 rokov napriek velkému nárastu produktivity.
Vláda navrhuje skrátenie v dvoch fázach, na 38,5 hodiny v roku 2024 a 37,5 hodiny v roku 2025, a to bez straty mzdy. Dva hlavné španielske odborové zväzy, UGT a CCOO, vyjadrili návrhu podporu, na rozdiel od vedúcich predstavitelov podnikovej sféry, ktorí poukazujú na riziko ohrozenia životaschopnosti niektorých castí hospodárstva.
"Nie všetky odvetvia sú rovnaké," povedal zaciatkom tohto týždna Antonio Garamendi, šéf podnikatelského záujmového združenia CEOE, a dodal, že rokovania by sa mali viest v rámci jednotlivých odvetví. Diazová uviedla, že si želá dohodu, ktorá bude mat podporu odborov aj podnikov. Nezavrhla pritom možnost rokovat len s odbormi, ako to urobila už v januári pri zvyšovaní minimálnej mzdy.

 

 Späť

Najčítanejšie správy