Energie: Európa závislá od plynu vymieňa jedno energetické riziko za iné

  • Február 5, 2024

 gas ed europa.jpg

Brusel 3. februára (TASR) - Európa, ktorá bola dlho závislá od ruského zemného plynu, sa za menej ako dva roky takmer odstrihla od dodávok z Ruska. Jej preferovanou náhradou sa stal plyn z USA. Dodávky spoza Atlantiku sú všeobecne považované za bohaté, politicky prijatelné a s menšou pravdepodobnostou ich zastavenia ako v prípade plynovodov z Ruska. Ani tie však nie sú bez rizika. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.
Minulý týžden Biely dom oznámil polarizujúce rozhodnutie zastavit schvalovanie nových vývozných povolení pre skvapalnený zemný plyn (LNG), a to pre odpor volicov, ktorým záleží na klíme. To neovplyvní zariadenia, ktoré sú už v prevádzke alebo vo výstavbe. Hrozí však meškanie alebo dokonca zastavenie niektorých masívnych projektov, od ktorých sa ocakáva, že zacnú dodávat plyn koncom desatrocia a neskôr.
"Americký LNG je aj nadalej základným kamenom európskej stratégie diverzifikácie dodávok," upozornila Leslie Palti-Guzmanová, vedúca výskumu v spolocnosti SynMax.
Bidenovo rozhodnutie tak vytvára neistotu v súvislosti s dodávkami v strednodobom až dlhodobom horizonte.
USA si vo velmi krátkom case vydobyli významný podiel na trhu s plynom v Európe. Americké dodávky aktuálne predstavujú približne polovicu dovozu LNG do regiónu, pricom sa ocakáva, že tento podiel bude dalej rást.
No hoci sú USA hlavným spojencom Európskej únie (EÚ), velká závislost, dokonca aj od priatelského národa, prináša riziká. Rozhodnutie Európy vymenit ruský plyn za americký LNG namiesto ráznejšieho smerovania k obnovitelným zdrojom znamená tiež, že jej energetická bezpecnost je závislá od faktorov, ktoré sú mimo jej kontroly, ako je atlantická hurikánová sezóna alebo politické hry vo Washingtone.
Prípadné vítazstvo Donalda Trumpa v prezidentských volbách v USA by mohlo skomplikovat dodávky do Európy. Pocas svojho pôsobenia v Bielom dome totiž ukázal, že neváha použit taktiku obchodnej vojny na presadzovanie svojej politiky. Síce najmä proti Cíne, ale neexistuje žiadna záruka, že EÚ zostane mimo jeho hladácika.
Európa tak vymenila jednu závislost za inú, cím sa jej energetický systém stal zranitelným.


 Späť

Najčítanejšie správy