MPSVR spúšťa nový projekt v rámci opatrovateľskej služby za 100 miliónov eur

  • Február 8, 2024

 

mpsvar.jpg


Bratislava 7. februára (TASR) - Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR spúšta nový projekt v oblasti opatrovatelskej služby. Celkovo bude stát 100 miliónov eur a má pomôct takmer 13.000 ludom. V stredu o tom na tlacovej konferencii informoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD).
Projekt je naplánovaný na dva roky. Tomáš priblížil, že k 1. januáru 2026 musí byt v zmysle plánu obnovy spustená komplexná reforma v sociálnych službách. Základným princípom má byt to, že odkázaný clovek bude dostávat jeden príspevok a rozhodne sa, na co ho použije. Nový projekt tak má pomôct ludom, kým bude v platnosti nová reforma.
V prechodnom období sa tak má tiež zvýšit pocet opatrovatelov, aby boli od roka 2026 dostatocné kapacity. "Platnost má projekt od 1. januára tohto roka. Kto bude úspešný, spätne sa mu preplatia náklady od 1. januára," priblížil Tomáš.
Štátny tajomník rezortu práce Branislav Ondruš uviedol, že projekt má byt rozdelený na dve casti. V prvej casti bude vyhradených 1,5 milióna eur pre subjekty, ktorým sa nepodarilo prihlásit na výzvu do konca novembra minulého roka.
"Spätne nahradíme náklady, ktoré mali obce a mestá, charitatívne, mimovládne organizácie, ktoré na vlastné náklady poskytovali opatrovatelskú službu. Oznámenie o možnosti podávat žiadosti na spätné predplatenie nákladov vyhlási Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny ešte dnes," povedal Ondruš.
V druhej casti je pripravená podpora v sume viac ako 91 miliónov eur. Pokrýva obdobie od 1. januára tohto roka do decembra 2025. Obce, mestá, mimovládne a charitatívne organizácie od 4. marca budú môct žiadat o financné prostriedky. Zároven budú mat nárok financovania spätných výdavkov od 1. januára.
Financná pomoc bude automaticky poskytovaná pocas celej doby platnosti zmluvy medzi ministerstvom a poskytovatelom. "Všetci, ktorí budú žiadat o túto formu podpory, musia byt registrovaní poskytovatelia domácej opatrovatelskej služby," dodal Ondruš.


 Späť

Najčítanejšie správy