Organizácie vyzývajú vládu na podporu výrobcov aj kupcov bezemisných automobilov

  • Február 9, 2024

 emissioni-zero.png

Bratislava 8. februára (TASR) - Zástupcovia združení a organizácií pôsobiacich v sektoroch automobilového priemyslu a dopravy vyzývajú vládu, aby v rámci snahy o rozvoj elektromobility na Slovensku podporila výrobcov automobilov, ale aj firmy a jednotlivcov, ktorí si bezemisné autá budú kupovat. Vyzývajú na urýchlené zavedenie programov, ktoré sú schválené v Akcnom pláne rozvoja elektromobility. Vo štvrtok o tom informovala Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA).
Na financovanie takýchto programov sa môžu podla SEVA využit peniaze z plánu obnovy a odolnosti podla vzoru iných krajín. "Správy o možnom prepadnutí 300 miliónov eur z plánu obnovy a odolnosti, ktoré boli pôvodne urcené na podporu dekarbonizácie priemyslu v košických oceliarnach, nás velmi znepokojujú," vyhlásil riaditel SEVA Patrik Križanský.
Casti týchto zdrojov by podla signatárov mali byt vládou alokované na dotacnú schému na nákup elektromobilov, ako aj na výstavbu neverejnej nabíjacej infraštruktúry.
"Tieto zdroje by prispeli nielen k plneniu emisných cielov, ale aj naštartovali sektor elektromobility v krajine, ktorá je dlhodobo na chvoste všetkých európskych rebríckov. S podielom elektromobilov na úrovni menej ako troch percent na nových registráciách je Slovensko na poslednom mieste v Európskej únii," dodal signatári vo výzve.
Okrem SEVA patria medzi signatárov Zväz automobilového priemyslu SR, Asociácia priemyselných zväzov a dopravy, Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora, Francúzsko-slovenská obchodná komora a Slovensko-rakúska obchodná komora.


 Späť

Najčítanejšie správy