Vláda začala diskusiu o plánoch budúceho majiteľa košických oceliarní

  • Február 12, 2024

 z7-ktkpTURBXy8zMzIzMjZiYTFhNjUyZDczNTAzMmIxYTk4Y2M0ZGRlYi5qcGeSlQMAV80Sk80KcpUCzQfQAMLD.jpg

Bratislava/Košice 11. februára (TASR) - Budúcnosť košických oceliarní, plány ich nového majiteľa v regióne i otázka dekarbonizácie produkcie ocele boli témami diskusie predstaviteľov vlády SR, Nippon Steel Corporation a U. S. Steel Košice. Kabinet zastupovali vicepremiéri, ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS). TASR o tom informovalo Ministerstvo hospodárstva (MH) SR.
"Diskusia sa venovala budúcnosti oceliarne, ktorá je významným zamestnávateľom na východe Slovenska, rovnako i súčasnému pohľadu Nippon Steel na ich plány v regióne," uviedli obe strany v spoločnom vyhlásení.
Zdôraznili zároveň, že je predčasné hovoriť o záveroch diskusie, keďže koncern neočakáva uzatvorenie celej transakcie skôr ako v treťom štvrťroku 2024. "To umožní spoločnosti vyhodnotiť realizovateľnosť svojich plánov. Je však dôležité, že tieto konštruktívne rozhovory sa začali," vyhlásili.
Diskutovali aj o dekarbonizácii produkcie ocele v súvislosti s tým, že Slovensko má na tento účel vyčlenené peniaze z Plánu obnovy a odolnosti SR i ďalších fondov.
O ďalších krokoch, ktoré vyplývajú zo záverov rokovaní, budú rezorty informovať v najbližších týždňoch.
Americká spoločnosť U. S. Steel vlani oznámila zámer odpredať korporáciu vrátane košických oceliarní japonskému koncernu Nippon Steel. Transakcia sa má realizovať v aktuálnom roku. Nippon Steel oznámil, že na transakciu v hodnote 14,9 miliardy dolárov (13,61 miliardy eur) má zabezpečené financovanie. Späť

Najčítanejšie správy