Zisk pred zdanením skupiny MOL vlani klesol o 36 % na 1,936 mld. USD

  • Február 19, 2024

 soldi descrescono.jpg

Bratislava 16. februára (TASR) - Zisk skupiny MOL pred zdanením dosiahol vlani 1,936 miliardy USD (1,802 miliardy eur), co predstavuje pokles o 36 % v porovnaní s rokom 2022, v dôsledku zložitého makroekonomického prostredia, turbulencií v ropnom priemysle, hektickej danovej politiky a vládnych opatrení. Informovala o tom spolocnost.
Cistá EBITDA (cistý zisk pred úrokmi, zdanením a odpismi) za celý rok 2023 dosiahla 3,1 miliardy USD, co predstavuje pokles o 34 % v porovnaní s rokom 2022, prevýšila však rocný výhlad vo výške 2,8 miliardy USD. Skupina MOL si stanovila výhlad zisku pred zdanením na rok 2024 na približne 1,6 miliardy USD a výhlad EBITDA na približne 3 miliardy USD.
"V dôsledku výnimocného a zložitého externého prostredia sa náš zisk pred zdanením v roku 2023 znížil. Nie je to žiadne prekvapenie, kedže šlo o rok plný napätia v geopolitike, ropnom priemysle aj makroekonomike, v ktorom na nás regulacné prostredie a danová politika nadalej vyvíjali výrazný tlak. Napriek týmto výzvam máme za sebou silný rok a lepšie interné výsledky, než sme ocakávali.
Do nášho portfólia sme pridali odpadové hospodárstvo, co posilnilo náš integrovaný podnikatelský model a vytvára dobrý základ a silný impulz na rast a rozvoj," uviedol k výsledkom predseda predstavenstva a generálny riaditel skupiny MOL Zsolt Hernádi.
Skupina MOL je medzinárodná ropná, plynárenská, petrochemická a maloobchodná spolocnost so sídlom v Budapešti v Madarsku. Pôsobí vo viac ako 30 krajinách. Skupina MOL prevádzkuje tri rafinérie a dva petrochemické závody v rámci integrovaného riadenia dodávatelského retazca v Madarsku, na Slovensku a v Chorvátsku. Vlastní siet takmer 2400 cerpacích staníc v 10 krajinách strednej a juhovýchodnej Európy.


 

 Späť

Najčítanejšie správy