Ukrajinské firmy sa obávajú zmien v mobilizácii, varujú pred ohrozením ekonomiky

  • Február 20, 2024

 governo ucraino.jpg

Kyjev 19. februára (TASR) - Najväcšie priemyselné združenia na Ukrajine vyzvali na zmeny v návrhu zákona o mobilizácii a varovali, že sprísnenie pravidiel môže paralyzovat klúcové sektory ekonomiky. Informovala o tom agentúra Reuters.
Poslanci ukrajinského parlamentu schválili návrh zákona v prvom cítaní pred necelými dvomi týždnami. Druhé a tretie cítanie je naplánované do konca tohto mesiaca. Európska asociácia firiem, ktorá zastupuje približne 1000 ukrajinských aj zahranicných firiem pôsobiacich na Ukrajine, vyzvala poslancov, aby "novou legislatívou neparalyzovali ekonomiku". Dodala, že je potrebné nájst rovnováhu medzi frontom a hospodárstvom".
Kyjev sa po dvoch rokoch bojov s Ruskom rozhodol sprísnit zákon o mobilizácii, kedže pocet Ukrajincov dobrovolne sa hlásiacich do armády klesá. Prvotný návrh vyvolal verejné pobúrenie. Zákonodarcovia a analytici vtedy uviedli, že niektoré ustanovenia návrhu porušujú ústavu a predstavujú riziko korupcie.
Koncom januára predložila vláda do parlamentu upravenú verziu zákona o sprísnení pravidiel mobilizácie, ktorú parlament zaciatkom februára v prvom cítaní schválil. Klúcovým ustanovením v návrhu zákona je zníženie vekovej hranice pre osoby, ktoré môžu byt mobilizované do boja, z 27 na 25 rokov, dalej je to limitovanie poctu ludí, ktorí môžu dostat odklad, a zvýšenie pokút a sankcií za vyhýbanie sa vojenskej službe.
Najväcšie obavy majú podniky orientované na export, ale aj tie, ktoré vyrábajú pre armádu ci v oblasti IT. Napríklad šéfka združenia zastupujúceho firmy v IT sektore Maria Ševcuková pre Reuters povedala, že zhruba iba 1 % z 360.000 zamestnancov v tomto odvetví dostalo odklad. Pritom až 75 % zamestnancov IT sektora, ktorý je klúcovým exportným odvetvím, tvoria muži.
Združenie dodalo, že vyzvalo vládu na dialóg s firmami. Ako uviedlo, podniky majú pre krajinu väcší prínos v prípade, že dalej rastú, platia viac daní a môžu tak aj vo väcšej miere podporovat armádu.
 Späť

Najčítanejšie správy