Spotreba plynu v ČR bola vlani najnižšia od roku 1992

  • Február 27, 2024

 prezzo-del-gas-.jpg

Praha 26. februára (TASR) - V Cesku sa vlani spotrebovalo najmenej zemného plynu od roku 1992. Celková spotreba za rok 2023 dosiahla 6,76 miliardy metrov kubických, co je v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 10,4 % menej. V pondelok to uviedol ceský Energetický regulacný úrad (ERÚ). Dôvodom podla neho bolo šetrenie ludí z dôvodu energetickej krízy a tiež teplejšie pocasie, informuje spravodajkyna TASR v Prahe.
"V poslednom vlanajšom štvrtroku bola spotreba plynu vôbec najnižšia za celé desatrocie. Celorocná spotreba potom klesla na hodnotu, ktorá je najnižšia za dobu dlhšiu než tri dekády," povedal predseda Rady ERÚ Stanislav Trávnícek. V dobe na pociatku 90. rokov pritom v CR dochádzalo ešte len k rozšíreniu plynofikacnej siete a plynárenská sústava prechádzala zo svietiplynu na zemný plyn, pripomenul ERÚ.
Úrad zdôraznil, že hoci za medzirocným znížením spotreby plynu je aj teplejšie pocasie, odber plynu klesol aj po prepocte na podmienky dlhodobého teplotného normálu, a to o 8,1 %. K poklesu došlo vo všetkých mesiacoch minulého roka, a to napriec všetkými kategóriami odberatelov. Najviac ušetrili domácnosti (11,6 %).
"Predovšetkým vdaka úsporným opatreniam na strane zákazníkov spotreba plynu klesá sústavne už od tretieho štvrtroku 2021, teda od chvíle, ked sa zacala prejavovat energetická kríza," dodal Trávnícek.
V roku 2023 pritiekla do CR väcšina plynu (92 %) cez hranice s Nemeckom. Zvyšných osem percent dodávok smerovalo zo Slovenska. ERÚ dodal, že tieto dodávky sa koncentrovali predovšetkým do posledného štvrtroku, ked už mala CR naplnené svoje zásobníky.


 Späť

Najčítanejšie správy