MPSVR: Nezamestnanosť bola v októbri historicky najnižšia na úrovni 5,88 %

  • November 20, 2024

job1.jpg 

        Bratislava 19. novembra (TASR) - Miera evidovanej nezamestnanosti bola na Slovensku v októbri historicky najnižšia od roku 1993, a to na úrovni 5,88 %. V októbri bolo nezamestnaných najmenej osôb za toto obdobie, a to celkovo 163.841. Vo všetkých okresoch nepresiahla nezamestnanosť desať percent. V utorok o tom na tlačovej konferencii informoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD).
        "Najnižšie hodnoty nezamestnanosti máme aj na základe nových kritérií posudzovania nezamestnanosti, ktoré platia od januára roku 2021. Podiel uchádzačov o zamestnanie na obyvateľstve v produktívnom veku bol v októbri 4,51 % a počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie na obyvateľstve v produktívnom veku bol v októbri 3,77 %," uviedol Tomáš.
        Doplnil, že naposledy bola zaznamenaná historicky najvyššia nezamestnanosť v januári 2002, a to na úrovni 20,85 %. V tom období bolo podľa neho nezamestnaných 563.946 ľudí. Tomáš zdôraznil, že v súčasnosti k nižšej nezamestnanosti prispieva aj viacero projektov, ktoré spustilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR. Ide o programy na podporu zamestnanosti, ako sú napríklad finančné stimuly, zručnosti pre trh práce či projekty financované z Európskeho sociálneho fondu.
        Cez tieto programy sa podľa šéfa rezortu práce podarilo vytvoriť 7791 nových pracovných miest, pričom 59 % týchto pozícií obsadili mladí ľudia do 29 rokov a 1500 miest zase poberatelia dávky v hmotnej núdzi. Najviac sa darilo projektu Právo na prvé zamestnanie, ktorý vytvoril 1907 pracovných miest. Tomáš ďalej spresnil, že v rámci projektov sa podarilo pripraviť takmer 40.000 ľudí pre pracovný trh, pričom mnohí z nich v súčasnosti už aj pracujú. Ako ďalší príklad uviedol projekt Ľudia a hrady, ktorý zamestnáva skoro 500 osôb, pričom na renovácii kultúrnych pamiatok pracuje takmer 90 % Rómov.
        Minister práce upozornil, že ďalším dôležitým projektom bude Práca namiesto dávok, ktorý pôjde tento týždeň do pripomienkového konania a platiť by mohol už od polovice roka 2025. Ak ľudia, ktorí môžu pracovať a odmietnu podľa neho vhodnú pracovnú ponuku, tak prídu o dávku v hmotnej núdzi alebo sa im bude krátiť. Priblížil, že aktuálne je poberateľov pomoci v hmotnej núdzi vrátane spoluposudzovaných osôb 126.000 ľudí, pričom takmer 50.000 z nich je možné umiestniť na pracovný trh.
        Tomáš dodal, že na nezamestnanosť má vplyv aj rast minimálnej mzdy. "V roku 2026 minimálna mzda už presiahne hranicu 900 eur a v roku 2027 sa bude šplhať k hranici 1000 eur. Tým, že bude prudšie rásť minimálna mzda, sa vytvorí tlak na rast miezd ako takých, pretože my nechceme, aby ľudia len pracovali, ale pracovali aj za dôstojnú mzdu, to je jednoducho náš cieľ," uzavrel.

 

 Späť

Najčítanejšie správy