Belgický Federálny úrad pre plánovanie skonštatoval pokles blahobytu obyvateľov

  • Február 7, 2025

 15555737185_497fe710a7_b.jpg

Brusel 6. februára (TASR) - Úroveň blahobytu Belgičanov je najnižšia za posledných takmer 20 rokov. Vyplýva to z výročnej správy Federálneho úradu pre plánovanie o ukazovateľoch trvalo udržateľného rozvoja, na ktorú upozornila televízna stanica RTBF, informuje spravodajca TASR.
Uvedená štúdia naznačila, že Belgicko dosiahne menej ako tretinu cieľov udržateľného rozvoja, ktoré boli stanovené Organizáciou Spojených národov (OSN) a že najznevýhodnenejšie súčasným vývojom sú kategórie občanov najpostihnutejších chudobou alebo sociálnym vylúčením.
V rámci Agendy OSN 2030 sa Belgicko ešte v roku 2015 zaviazalo, že do roku 2030 splní 17 cieľov udržateľného rozvoja, medzi ktoré patria aj odstránenie chudoby a hladu, podpora zdravia a blahobytu či zaistenie kvalitného vzdelávania.
Tohoročná analýza Federálneho úradu pre plánovanie však ukazuje, že len 16 z 51 stanovených cieľov sa Belgicku pravdepodobne podarí dosiahnuť. Plánovací úrad porovnával výsledky rôznych kategórií obyvateľstva a zistil, že najhoršie si počínajú ľudia s nízkymi príjmami a s nízkou kvalifikáciou, neúplné rodiny a nezamestnané osoby.
Rozdiely na základe príjmu, vzdelania, typu domácnosti a zaradenia sa na trhu práce sú viditeľné najmä pri ukazovateľoch týkajúcich sa chudoby, zamestnanosti, bývania a zdravia.
Plánovací úrad analyzoval aj úroveň blahobytu obyvateľstva od roku 2005 a skonštatoval, že v roku 2023 sa blahobyt v krajine dostal v priemere na najnižšiu úroveň takmer za 20 rokov.
Tento stav je spôsobený najmä zhoršením celkového zdravotného stavu obyvateľstva, ako aj sociálnych kontaktov. Zvyšuje sa však aj podiel obyvateľstva, ktoré nemá finančné zdroje potrebné na prístup k "normálnemu životnému štýlu" v Belgicku, ktorý zahŕňa napríklad vykurovanie domu alebo úhradu nepredvídaných výdavkov na zdravie či na chod domácnosti.

 Späť

Najčítanejšie správy