SAPI: Agrivoltika umožňuje výrobu elektriny bez zásahu do poľnohospodárskej pôdy

  • Máj 5, 2025

Agrovoltika.jpg 

        Bratislava 3. mája (TASR) - Výroba elektriny zo slnka nemusí ísť na úkor využitia pôdy na pestovanie poľnohospodárskych plodín. Takzvaná agrivoltika, teda kombinácia fotovoltickej elektrárne a využitia pôdy v rámci takejto elektrárne na pestovanie poľnohospodárskych plodín, umožňuje oboje. Informovala o tom Slovenská asociácia udržateľnej energetiky (SAPI), ktorá zároveň podotkla, že na Slovensku rozvoju tejto formy výroby zelenej energie bráni legislatíva.
        „Agrivoltika je nielen riešením, ako nezaberať úrodnú pôdu na výrobu elektriny, ale pre poľnohospodárov prináša viaceré výhody. Nielen ďalší príjem z výroby elektriny, ale aj úsporu závlah či podporu biodiverzity na obrábaných poliach,“ uviedol člen výkonného výboru SAPI Ján Horváth.
        Asociácia vysvetlila, že agrivoltická elektráreň sa od bežnej fotovoltickej elektrárne odlišuje tým, že fotovoltické panely sú upevnené vo väčšej výške a panely sa dokážu otáčať podľa potreby. Vďaka tomu, že nie sú pevne upevnené ako klasické fotovoltické moduly, dokážu poľnohospodári obrábať pôdu pod nimi aj poľnohospodárskymi mechanizmami.
        „Fotovoltické panely sú umiestnené nad pestovanými plodinami, čím im poskytujú prirodzený tieň a môžu vytvoriť lepšiu mikroklímu, ktorá menej vysušuje pôdu. Tým, že sa počas dňa otáčajú, zároveň umožňujú plodinám dostať aj potrebný slnečný svit. Zároveň chránia pôdu čiastočne aj pred vetrom, ktorý ju nekrytú vysušuje,“ vysvetlil Horváth.
        SAPI dodala, že na Slovensku v súčasnosti výstavbu agrivoltických elektrární neumožňuje legislatíva. Tá totiž podľa asociácie dovoľuje využívať ornú pôdu buď na poľnohospodársku výrobu, alebo ju preklasifikovať na priemyselné účely, v rámci ktorých je aj výroba elektriny. Plodiny dopestované na pôde klasifikovanej na priemyselné účely nie je možné predávať na spracovanie na potraviny a poľnohospodár na túto plochu nemôže žiadať ani dotácie, podčiarkli odborníci.
        „V iných krajinách je už dnes bežná klasifikácia pôdy na duálne využitie, teda pestovanie plodín a výrobu elektriny. Ako SAPI komunikujeme so štátnymi inštitúciami a vieme im sprostredkovať skúsenosti z iných krajín,“ uzavrel Horváth.

 

 Späť

Najčítanejšie správy