Obe strany pred voľbami spoluprácu so Smerom odmietali. Teraz tvrdia, že niet nádeje na stabilnú pravicovú vládu a predčasné voľby by priniesli vyššie zisky extrémistom. V prípade ľavo-pravej koalície by zrejme z klubov strán Most-Híd aj Siete odišli viacerí poslanci, koalícia by ale stála mala väčšinu v parlamente. V plnej zostave majú tieto štyri strany v parlamente 85 poslancov, podľa rôznych odhadov by sa mohla ich koalícia oprieť o 76-80 poslancov. Odchod zo Siete v prípade spolupráce so Smerom už oznámili poslanci Miroslav Beblavý a Katarína Macháčková.
Výhodou vlády Smer – SNS – Most – Sieť by bola kontinuita a široká koalícia by mohla kultivovať politickú scénu. Nevýhodou by mohla byť menšia akčnosť a nestabilita. Rokovania o rôznych podobách vlády budú pokračovať. Do piatka ich bude viesť Robert Fico, potom prípadne dostane poverenie Richard Sulík. Sulík ale včera akceptoval rozhodnutie strán Most-Híd a Sieť ísť do Smerom a uviedol, že jeho strana bude silnou opozíciou.
Predseda SNS Andrej Danko vylúčil spoluprácu s OĽaNO, Marianom Kotlebom a Borisom Kollárom. S predsedom SaS Richardom Sulíkom je ochotný sa stretnúť, no pochybuje o jeho schopnosti zložiť stabilnú vládu. Danko tak preferuje vládu so štandardnými stranami Smer, Most, SaS a Sieť. Víkendový snem strany SNS potvrdil Danka na čele strany do roku 2020.