Na rokovaní sa podľa Roberta Fica nepreberali žiadne personálne otázky, pomery v parlamente, ani vo vláde. „Nenašli sme témy ani otázky, ktoré by nás definitívne rozdeľovali,“ zdôraznil.
Podľa neoficiálnych informácií bude mať budúca vláda 15 členov. Smer bude mať sedem ministrov, po troch budú mať SNS a Most-Híd a dvoch Sieť. Smer okrem postu premiéra obsadí aj pozície ministrov vnútra a financií (Robert Kaliňák a Peter Kažimír), zahraničia (Miroslav Lajčák) a školstva (Peter Pellegrini). SNS chce rezort obrany a dopravy alebo hospodárstva. Rovnako aj Most-Híd chce hospodárstvo alebo dopravu (Ivan Švejna). Šéf SNS Andrej Danko má údajne záujem o post šéfa parlamentu.
Iné zdroje hovoria, že Most-Híd by obsadil aj post ministra spravodlivosti (Lucia Žitňanská) a pôdohospodárstva (Zsolt Simon). Kandidátom na tento post môže byť aj šéf Siete Radoslav Procházka. Sieť by mohol získať post ministra zdravotníctva (Lucia Copáková, lekárka bez manažérskych skúsenosti) a podpredsedu vlády pre EÚ fondy (Andrej Hrnčiar). Iným kandidátom na post ministra zdravotníctva je Štefan Zelník zo SNS.
Poslanci za stranu Sieť Miroslav Beblavý, Katarína Macháčková a Simona Petrík informovali, že vystúpia zo strany, ak Sieť podpíše koaličnú zmluvu so Smerom. Trojica koalíciu so Smerom považuje za porušenie predvolebných sľubov a veľmi zlú správu pre Slovensko. Sieť by mala v parlamente sedem poslancov a nemohla by zostaviť vlastný parlamentný klub (na ten je potrebných osem poslancov). Na sociálnych sietiach ohlásilo odchod so strany už niekoľko expertov Siete.
Odchody z poslaneckého klubu MostHíd zatiaľ nehrozia, uviedol šéf strany Béla Bugár. Poslanci strany Lucia Žitňanská, František Šebej, Peter Kresák a Zsolt Simon odmietali koalíciu so Smerom ešte cez víkend. Teraz hovoria, že si počkajú na konkrétne podmienky a na to, ako bude Smer akceptovať ich programové priority. Aj keby zo Siete odišli traja poslanci a zo strany Most-Híd štyria, štvorkoalícia by mala väčšinu 78 hlasov.
Deň pred voľbami koalíciu so Smerom podporuje len 15% voličov Most-Híd a 22% voličov Siete, ukázal prieskum agentúry Median. Obom stranám tak hrozí, že sa nedostanú do budúceho parlamentu.
Strana OĽaNO vyzýva na konanie predčasných volieb. Vyriešilo by to podvod na voličoch, ktorého sa podľa lídra hnutia Igora Matoviča dopúšťajú strany Most-Híd a Sieť. Tie sa podľa neho dohodli na vláde so Smerom už minulý utorok. Na sociálnych sietiach tisíce ľudí podpisujú petície proti vládnej koalícii Smer – SNS – Most – Sieť.
Populárny trenčiansky primátor a bývalý šéf STV Richard Rybníček chce v prípade predčasných volieb založiť konzervatívnu stranu podľa vzoru nemeckej CDU a uchádzať sa o premiérske kreslo. Podľa neho sú práve predčasné voľby riešením súčasnej situácie. Mali by sa konať po skončení slovenského predsedníctva EÚ v roku 2017. Rybníček by chcel zrušiť súčasných osem regiónov a nahradiť ich menšími župami, masívne zredukovať počet úradníkov na ministerstvách a právomoci presunúť na mestá a župy a zriadiť druhú komoru parlamentu.
Strana SMK, ktorá sa opäť nedostala do parlamentu, včera odmietla prísť na stretnutie, na ktoré ju pozvala strana Most-Híd. Obe strany zastupujú maďarskú menšinu, Most-Híd má ale aj slovenských voličov a preto sa dostáva do parlamentu. SMK odmieta spoluprácu s Mostom, ktorý ide do vlády s nacionalistickou stranou SNS.